Предвижда се и финансирането по мярка „Популяризиране в трети държави“ да нарасне до 80% от допустимите разходи
Автор: Десант
По данни на Изпълнителната агенция по лозата и виното, засадените в България площи с винени лозя са над 61 ха, като всяка година те се увеличават.
През 2019 г. се отчита ръст на регистрираните винопроизводители, който до момента е 282 в сравнение с 2018 г., когато са били 268.
„По предварителни данни тази година преработеното грозде е 126,2 млн. килограма, а произведеното вино ще е приблизително 90,8 млн. литра. Климатичните условия през годината способстваха количеството на произведеното грозде тази година да е с около 15 % по-малко, но е с много добро качество и показатели“, съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева по време на конференция на тема: „Българското вино в XXI век“.
Тя информира също, че промени в Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) за периода 2019-2023 г. предвиждат нова мярка „Събиране на реколтата на зелено“. Тя ще се прилага от 2020 г. само в случай на кризисна пазарна ситуация, която води до дисбаланс в търсенето и предлагането на суровина в сектора.
С направените промени в НППЛВС се предвижда финансирането по мярка „Популяризиране в трети държави“ да нарасне до 80% от допустимите разходи. Осигурено е национално съфинансиране по мярката под формата на държавна помощ в размер на до 30% от допустимите разходи. Така държавната помощ допълва финансирането от Европейски фонд за гарантиране на земеделието, който покрива до 50% от допустимите разходи по мярката.