Ще бъде представено автентичното везмо в Софийско, както и с нови, изработени от членове на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти, както и елементи от софийската носия
Автор: Десант
Националният исторически музей (НИМ) организира ателие на тема „Софийска шевица”. Ателието е от поредицата, предвидени по проект „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията”, финансиран от Национален фонд „Култура”.
Проектът представя българската везбена традиция, нейното запазване, жизненост и предаване между поколенията. Неговата насоченост е запознаването на публиката с няколко типа регионални шевици чрез привличане на активно работещи в момента везачки, които да покажат запазените знания и умения.
В рамките на проекта ще се проследи как традицията преминава в новото време – техниката на изработка, все по-засиленото търсене на смисъла и символа на шевицата от тези, които я изработват.
Чрез включване на живи носители на традицията от различни региони на страната, в съчетание с най-добрите образци от богатата колекция на НИМ, ще се създадат нови възможности за възприемане, осмисляне, опазване и популяризиране на културното (материално и нематериално) наследство.
Ателието „Софийска шевица” ще се проведе с участието на Антоанета Толтукова и Величка Георгиева от Задругата на майсторите на народни художествени занаяти – София. Те ще разкажат за софийските шевици и ще покажат характерните бодове и орнаментика.
Посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с автентични материали от фондовете на Националния исторически музей. Ще бъде представено автентичното везмо в Софийско, както и с нови, изработени от майсторките от Задругата, елементи от софийската носия.
Заповядайте в залата на Възрожденското училище, на 3-ти етаж в НИМ, 14 декември 2019 г. (събота), между 10.30 и 15 часа, за да вземете участие в ателието.
Няма такса за участие, а входът за ателието е с билет за музея.
През ноември в музея се състоя първото ателие от поредицата - „Капански шевици”, в което бе представена капанската везбена традиция, част от която е капането (черната шевица на капанците).