Това е най-голямата защитена природна територия в България
Автор: Десант
Днес ПП "Странджа" отбелязва 25 години от създаването си, което става със Заповед No.РД-30 от 24 януари 1995 г.
Това е най-голямата защитена природна територия в България. Освен да се опазват уникалните екосистеми и биоразнообразие, с обявяването й се цели и съхраняване на самобитните странджански фолклор, култура и историческо наследство.
Нейната територия е над 1% от територията на страната. Площта му е 1161 km² и обхваща централна Странджа с излаз към Черно море. Сред забележителностите са пещерите и изворите край река Младежка, пещера Еленина дупка край село Бяла вода, пещера Махарата край село Кости и мраморните куполни гробници в местностите „Мишкова нива“ и „Пропада“. В парка се срещат 54 вида бозайници и 261 вида птици.
През 1933 г. именно тук е обявен първият резерват в България – Силкосия.
Странджа е единствената българска територия, включена в петте приоритетни за опазване територии в Централна и Източна Европа. Над планината преминава вторият по големина прелетен път на птиците в Европа – Виа Понтика. Общият брой на видовете хабитати е 121, като по този показател паркът е на първо място сред защитените територии в Европа.
В Странджа се срещат интересни видове животни и растения, останали от минали геологични епохи, наричани реликти. На територията на парка има 64 реликтни вида, като седем от тях се срещат единствено в Странджа от цяла Европа, като зелениката например.
Единствено тук на континента са запазени типичните гори от края на терциера. Широколистните гори покриват около 80 процента от територията на парка, а средната им възраст е по-голяма от тази на дърветата в останалата част на страната.
Изключителното странджанско биоразнообразие се дължи на геологичното минало на планината, на климата и на уникалното й географско положение на кръстопътя между Европа, Средиземноморието и Азия.
Защитените територии със самостоятелен статут в парк „Странджа" са 32 на брой. Най-известните от тях са „Парория“, „Устие на река Велека“, „Докузак“, „Руденово“, „Силистар“, „Кривинизово“, „Моряне“, „Камъка“ и други.
На територията на природния парк се забранява събирането, съхранението и обезвреждането на опасни отпадъци; внасянето на чуждоземни диви растителни и животински видове, подвидове и форми; сечищната форма на стопанисване на високо-стеблените букови гори с подлес от зеленика; ползването на дивите растителни и животински ресурси в размери и по начини, които да застрашават съществуването на видове, да намаляват биологичното разнообразие или да нарушават нормалното функциониране на природните екосистеми.