Завърши тазгодишният археологически сезон на средновековния град Червен. Проучванията се извършиха в рамките на две седмици – от 10 до 21 август, и обхванаха прилежащата територия южно от Църква №16. Изследваната зона е разположена в западната част на Червенския рид.
Общо бе проучена площ от 70 кв. м., намираща се по протежение на главната улица на средновековния Червен. Разкрити са зидове, които обособяват дворно пространство. В неговите предели към момента са намерени останки на сграда с жилищен характер. Територията се намира в съседство с некропола на Църква №16, проучван през изминалите три археологически сезона.
Разкритите находки включват предмети от всекидневието – керамични съдове, токи за колани, железни остриета на ножове.
Откритата през 2019 г. колективна находка в пределите на дворното пространство от над 180 монети бе допълнена с още 10 броя. Всички монети принадлежат към ХІV век и бележат времето преди построяването на оградните зидове.
В рамките на проучената жилищна сграда бе разкрито корито, издялано в скалната основа, рамкирано от четири отвора (дупки) за дървена конструкция над него. То притежава белезите на други подобни съоръжения от проучените жилищни квартали в средновековния Червен, едно от които се намира в Епископската резиденция, разположена в непосредствена близост.
Археологическите проучвания на средновековния Червен бяха извършени от екип специалисти от Русе, Павликени и Сливен, както и от доброволци. Ръководител на проучването е Светлана Великова (Регионален исторически музей – Русе), а зам.-ръководител – Велина Жекунова. Научен консултант на разкопките е доц. д-р Деян Рабовянов от НАИМ-БАН. Финансирането на археологическата кампания е осигурено от Регионален исторически музей – Русе.