Тя ще може да бъде разглеждана през целия месец юли в Регионалния исторически музей в Кърджали
Автор: Десант
Изложбата „Камък в/у камък“, подредена в Регионален исторически музей - Кърджали представя резултатите от проект „Историческите каменни мостове в Родопите - съвременни методи за представяне и опазване“.
В нея са разгледани различни аспекти на културното наследство на каменните мостове и анализи на тяхното състояние и опазване, като по думите на арх. Иван Колев пред БНР, основната част от информацията е събрана по време на теренното проучване с доброволци през октомври 2021 г.
Изложени са и фотографии от обявения през 2021 г. фотоконкурс „Каменните мостове в Родопите“, в който се включиха 22 участника с общо 58 снимки на 16 различни родопски каменни съоръжения.
Експозицията се организира в партньорство с Община Ардино, Исторически музей – Ардино, Регионален исторически музей - Кърджали по програма „Културно наследство – съхранение и популяризиране“ на Национален фонд „Култура“.
Каменните мостове съществуват още от древността и техните конструктивни принципи само се усъвършенстват през вековете. До периода на индустриалната революция те са най-доброто средство за преодоляване на сложни терени и реки. Известни примери на този тип строителство са включени в списъка на световното наследство като носители на материална и нематериална култура от извънредно значение за човешката цивилизация.
Въпреки че принципите на изграждане са близки, различните култури и различният природен контекст водят до създаването на местни строителни традиции, разказват от сдружение сдружение „Мещра - традиционни знания и занаяти“, които са разработили проекта „Историческите каменни мостове в Родопите – съвременни методи за представяне и опазване“.
Изложбата ще може да бъде разгледана в РИМ-Кърджали през целия месец юли.