В нея са включени съкровището от Борово, меден слитък и кремъчни ядра за праисторически ножове от музея в Русе, както и експонати от фонда на НИМ и РИМ-Варна
Автор: Десант
Съкровището от Борово, меден слитък и кремъчни ядра за праисторически ножове от Регионален исторически музей - Русе заминават на пътешествие отвъд Океана.
От 20 юли започва подготовката за гостуването им в три от най-престижните музейни институции в Северна Америка – музея „Фийлд“ в Чикаго (Field Museum), Института за изучаване на Античният свят в Ню Йорк (Institute for the Study of the Ancient World) и Канадския музей за история в Гатино, Квебек (Canadian Museum of History).
Изложбата се подготвя от няколко години от екипа на проф. Уилям Паркинсон, шеф на отдела по Антропология в музея „Фийлд“, където преди време работеше и д-р Диляна Иванова, русенски етнолог. Нейната продължителност ще бъде до март 2025 г.
Названието на експозицията е „Проектът Първите крале на Европа представя: Ритуал и памет: Древните Балкани и отвъд тях“. В нея вземат участие 11 държави, както и множество музеи, повечето от които са партньори на русенския музей по различни международни проекти, като Археологическия музей в Загреб, Националните музеи на Унгария и Словения, Регионалният музей Йоханеум в Грац.
От българска страна участват Националният исторически музей в София, както и Регионалният исторически музей във Варна.
Подбрани са археологически материали, които разкриват антропологически разказ за появата на неравенства между хората в древните общества, както и знаците, които ги изразяват. Някои от акцентите представят обмена и домонетните форми за размяна, съкровищата и знаците на властта, на идоли и амулети, които показват етапи на обожествяване на природните сили.
Изложбата, която се съсредоточава върху Балканите и територии около тях, подчертава важното място на региона за развитието на културата, вярванията и изкуството по света.
Представянето на тази нова по дух и съдържание изложба, различна от „тракийските изложби“, с които страната ни се показва от времето на социализма, вписва България в контекста на значимите места, където се заражда световната култура.
Важен момент при създаването ѝ е наличието на български общности на американския континент, както и опита на музея „Фийлд“ в работа с българската общност в Чикаго, която в последните години отбелязва националния празник 3 март в неговите зали.