Търсят се родолюбиви българи за спасението на уникалната църква, която днес се руши
Автор: Севдалина Пенева
Боляровското село Воден с основание се гордее със своята църква, паметник на културата с местно значение. Храм „Свети Георги“ е уникален със синьо-зелените си колони, с които са подчертани високите зидове.
Камъните за тях са докарани с каруци за една нощ от Лозенград преди повече от 120 години. Трябвало да се действа бързо, защото турците в района искали да попречат на строежа.
В начинанието се включили всички мъже в селото – от момчета до старци.
Историята ни разказва кметският наместник Стоянка Чакърова, която държи ключовете за красивата църква от съображения за сигурност. Дълги години храмът е бил покрит с бръшлян, който е предизвикал пукнатини по стените. Най-тревожно е състоянието на покрива, който неумолимо се руши.
„Това всъщност е втората църква, която е изградена. Първата е била много по-малка по размери, дървена и е построена през 1841 г. По-късно, по време на Руско-турската война, отстъпващите турци я опожаряват. След Освобождението местни воденци и дарители събират средства и започват изграждане на този много по-голям по размери храм“, разказва Стоянка Чакърова.
От първия градеж на храма е останала само каменната ограда, която на места също пропада. Сегашната сграда на църквата е осветена през 1902 г. За да остане тя за бъдещите поколения, трябва спешно да бъде ремонтирана.
„Открихме набирателна сметка и мисля, че вече около 15 хиляди лева сме събрали като дарения. В това число лично аз съм се включил още преди една година с лични дарения. Дал съм 200 лева. Търсим спонсори и родолюбиви българи, които да помогнат, защото общината пряко не може да финансира и да отделя средства за такъв род обекти“, казва кметът на община Болярово Христо Христов.
По предварителни разчети укрепването на покрива ще струва поне 100 000 лева, затова общината търси възможности и за усвояване на европейски средства. Дотогава всяка стотинка, влязла по дарителската сметка, е безценна.
***
Храм „Свети Георги“ във Воден пази документи, регистри и църковна литература от първите години на миналия век, които се съхраняват в кметството. В тях е описано, че майстор Цаньо Ганчев от с. Генчовци построил храма „по свой терк“, а иконостасът, иконите, всички изображения и украшения са изработени от иконописците Цаню Стойчев и Димитър и Георги Миневи от Трявна.
За всеки, който желае да помогне финансово, има разкрита банкова сметка:
Община Болярово
BG04UBBS88888433498000
Код за дарение 445100
ОББ Елхово