Своеобразният пътеводител, свързан с религиозното развитие на българите през Средновековието
Автор: Десант
„Скалните манастири по Русенски Лом“ е новото издание на Регионален исторически музей – Русе, което представя сакрални места на вярата, разположени в долината на река Русенски Лом.
Своеобразният пътеводител, свързан с религиозното развитие на българите през Средновековието, разкрива духовните средища в региона с водещо значение за утвърждаване на християнството по нашите земи.
Сред тях са поредицата от монашески обители, образуващи един голям манастир, известен като „Ивановски скални църкви“. Поместена е информация за храма „Св. архангел Михаил“, както и за „Чертозите“ и „Голямата църква“.
Представени са скалните комплекси при „Кръщалнята“, „Господев дол“, църквата „Св.св.Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, известна като „Съборената църква“, „Църквата с големия ореол“ и „Белберницата“, „Света Богородица“, „Стълбицата“.
Изданието съдържа също сведения за пещерните манастири около Средновековния град Червен, пещерите „Водна“ и „Тъмно“, разположени на левия бряг на р. Черни Лом между селата Табачка и Червен, за скалния манастир при Цар Калоян, Големият Нисовски манастир, Крепчанският скален манастир, манастирите „Грамовец“, „Чиплийско“, „Св. Петка“ и „Св. Димитър Басарбовски“ край Русе.
Богато илюстрованата публикация дава информация за личността и приноса на Свети Патриарх Йоаким I, създателят на Ивановския скален манастир, за утвърждаване на монашеската обител като значим духовен център не само в региона, но и в България, за дарителите и образите им, изобразени в скалите, за стенописите, запазени от далечния XIV в., за местните хора, ценността и знанието им за скалните обители.
Автор на „Скалните манастири по Русенски Лом“ е уредникът в Регионален исторически музей – Русе Евгени Георгиев. Снимките - около 100 на брой, са дело на Явор Мичев, Милен Йорданов, Евгени Георгиев, както и фотоси и от фонда на музея.
Новото издание е двуезично – на български и английски език. Може да бъде закупено от музейния магазин, разположен в сградата на Историческия музей на пл. „Батенберг“ 3.