Силно пострадала е крепостта в Газиантеп, пропука се цитаделата в Алепо
Автор: Десант
Силните земетресения от над 7 степен по Рихтер причиниха щети и по археологически обекти не само в югоизточната ни съседка, но и в Сирия.
Голяма част от историческата крепост в Газиантеп, включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, е разрушена. Някои от стените й са напълно сринати и все още не е ясно дали ще могат да бъдат възстановени.
Крепостта Газиантеп
Крепостта е разположена на южния бряг на река Алебен, на висок 25-30 метра хълм. Смята се, че първоначално е била използвана от римляните като наблюдателна кула и с течение на времето е била разширявана.
Замъкът има 12 кули. През различните епохи е бил владян от селджуци, кръстоносци, арменското царство Киликия, мамелюци и други средновековни държави и племена. Той придобива днешния си вид през VI в. по времето на византийския император Юстиниан. Византийците са го разширили и обкръжили хълма с ров. През 1516 г. е завладян от Османската империя и оттогава изгубва своето военно значение.
Пострадал от силните трусове е и цитаделата в Алепо (известна и като Цитаделата на Халеб), в чиято стена се е появила пукнатина. Към мястото са потеглили експерти, които да огледат и оценят повредите. Легендите разказват, че тук е лагерувал Авраам. Обектът е на повече от три хилядолетия.