Но пък им се забранява да приемат клиенти през целия ден в понеделник
Автор: Диана Славчева
През 1933 г. е обнародвана нова наредба на Дирекцията по труда и обществените осигуровки, която въвежда промени в работното време на бръснари и фризьори.
С нея им се разрешава да работят всяка неделя и в празничните дни, но само до обяд.
Но пък им се забранява да приемат клиенти през целия ден в понеделник.
В книгата си „Когато нямаше електричество“, издадена в Ловеч през 2005 г., Пламен Ечков разказва:
„От началото на XX в. до 1944 г. бръснарите в Ловеч са е дно от най-многобройните занаятчийски съсловия. По-голямата част от тях са българи, но има и турци – Мехмед Татарлъ, Салито (на негово име до днес се нарича районът, където се е намирала бръснарницата му). По традиция техните дюкяни са разположени на три места – на Покрития мост (от старата баня до Покрития мост), а за по-заможните и инициативните – на главната улица „Търговска”.
Характерно за инструментите им през този период, че всичките – ножици, бръсначи, ръчни стригачни машинки, са от световноизвестната немска марка „Солинген”.
Бръснарите в града са толкова много, че през 30-те години на XX в. основават собствен струнен оркестър, начело с Георги Павлов – Паганини.
Макар че в Западна Европа и САЩ електрическите машинки за бръснене и подстригване навлизат още в началото на 30-те години, до 1944 г. в Ловеч бръснарите си карат по старому с традиоционните инструменти. Но тай като жените са готови на всичко, за да са красиви, модерното и новото се възприема първо в тази област.
В стария ловешки вестник „Стремление” с педантична точност се отбелязва, че в края на 30-те години на XX век в бръснарниците на Юрдан Петров („Савоя”) и Димитър Драганов („Виктория”) се въвежда за първи път електрически апарат за фризиране („Ондола” и „Хигия”). По същество това са електрически маши за къдрене и каски за изсушаване. В началото на 40-те години в магазините на братя Колеви („Розова долина”) се появяват и първите самобръсначки“.
По времето на соца бръснарниците са обществени, а започват отново да стават частни след 1990 г.