Маршрутът ще е дълъг около 7 км и ще минава край пещери, антични селища, останки от крепост от Втората българска държава и други културно-исторически и природни забележителности
Автор: Дина Харизанова
Туристическа пътека „Николов чукар“ ще бъде изградена край село Кунино. Община Роман ояви обществена поръчка с прогнозна стойност 170 906 лв. без ДДС в търсене на изпълнител на проекта.
Общо 7 ще са местата за отдих по маршрута, както и една изгледна площадка, които са именувани на околните местности и забележителности. Освен възможност за отмора и пикник, те ще осигуряват и информация за близките културно-исторически обекти и застрашените видове животни и растения в района.
Към всяко място за отдих ще има маси с пейки и беседки. Не се предвижда обаче монтаж на кошчета за отпадъци, а на информационните табели ще бъде указано, че всеки турист трябва да прибира всички празни опаковки обратно в раницата си – с цел да възпитават посетителите на отговорно отношение и поведение към опазване на природата.
Село Кунино се намира в западната част на Предбалкана. От него започва Карлуковския пролом, образуван от река Искър. Над кунинското землище има ясно очертан скален венец, изобилстващ от карстови форми – характерни за тукашния пейзаж скални венци и каменни кули.
Районът е с много богата история. Природните му дадености привличат първите заселници по тези места още по времето на палеолита, като най-старите следи от човешко присъствие са установени в пещерното поселище Самуилица.
Около 1000 г. пр. Хр. в тези земи се заселват тракийски племена. На трудно достъпното и удобно за защита плато над Кунино трибалите поставят основите на античното селище Трулензис.
Животът тук продължава и през Средновековието. В местността Градище е съществувала крепост до падането на България под османско владичество, като до наши дни от нея са се запазили основите на стените и частично една от кулите.
В околностите на селото в северна посока има над 200 пещери, като някои от тях са дълбоки над 100 метра. Множество са и скалните образувания.
В обхвата на туристическата пътеща ще попаднат пещерите „Самуилица“ I и II, „Гергевица“ и „Татаркинята“, тракийското селище Трулензис, праисторическото селище Самуилица, крепостта от Втората българска държава в местността Градище; както и паметника на легендарната Куна Кралица, управлявала в края на XIV в. своето „кралство“ като една от феодалните владетели в Искърския край.
Маршрутът на новата екопътека е дълъг приблизително 7 км. Началната му точка е в края на Кунино, в подножието на Николов чукар, с надморска височина 160 м. След 300 метра изкачване в западна посока се стига до статуята на закрилницата на Кунино – Куна. След още 300 м на север се намира първият кът за отдих. Той е под местността Калето, където има останки от антична крепост.
Следва спускане към река Барата, откъдето има отклонение за пещерата „Гергевица“. В близост до реката, на широка поляна със стари орехови дървета, е ситуиран най-големият кът за отдих, който носи името на пещерата.
Трасето на екопътеката продължава към изгледната площадка „Николов чукар“, където ще има изградена дървена платформа с парапет, от която ще се разкрива главозамайваща глетка над селото и Искърския пролом.
След това маршрутът се отправя на североизток, като се заобикаля местността Малък дол. От там предстои спускане по стар римски път към последната забележителност – пещерите „Самуилица“ I и II. До тях се намира и последният кът за отдих. Следва плавно спускане към Кунино и края на пътеката.
Освен с очарователната си природа и древна летопис, селото е и известно и с единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване, която е с над 100-годишна история. Това е и единственото училище в цяла Източна Европа, което обучава специалисти в този уникален и много ценен занаят.