Той е разрушен през 1979 г., за да се построи пред НДК паметникът „1300 години България“
Автор: Десант
Столична обществена поръчка за изработване на работен инвестиционен проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк при Първа Софийска пехотна дивизия (наричана „Желязната“ или „Шопската“) в Балканската война 1912-1913 г., Междусъюзническата война 1913 г. и Първата световна война 1914-1918 г.
Внушителният паметник е открит на 28 октомври 1934 г. от цар Борис III. Пред него се провеждат военни чествания, паради, помени и други тържества до Втората световна война.
Състоял се е от три големи мраморни стени, разположени във формата на буквата „П“, на които са изписани имената на над 3000 загинали от двата полка в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Пред централната стена е поставен на пиедестал лъв, който държи картата на Санстефанска България с нейните етнически очертания.
Лъвската фигура е дело на скулптора Михаил Михайлов. Архитектурният проект е на Александър Обретенов.
Мамориалът пострадва по време на бомбардировките на България през Втората световна война. След деветосептемврийския преврат комунистическата власт премахва статуята на лъва. През 1979 г. мемориалът е окончателно разрушен, за да се построи в градинката пред НДК паметникът „1300 години България“, който бе демонтиран през 2017 г.
След демонтажа скулптурата на лъва е върната на някогашното ѝ място.
В заданието за обществената поръчка се подчертава, че всяко предлагано решение за възстановяване на знаковия мемориал следва да допринася за пълноценното обогатяване на съществуващата физическа среда чрез пространствено обоснована и естетически балансирана намеса.
Предвижданията на идейния проект следва да включват:
осигуряване на условия за отдаване на почит и възпоменание, включително за полагане на венци, чрез възстановяване на мемориала на загиналите войници, който да представлява недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на падналите в Балканската война 1912-1913 г., Междусъюзническата война 1913 г. и Първата световна война 1914-1918 г.;
цялостно повишаване на естетическите и функционалните качества на обитаемата среда чрез пълноценно и безконфликтно свързване на предложеното решение с околното пространство и паралелното му развитие.
В допълнение, следва да бъде осигурена и възможност за възприемане на мемориала през тъмната част на денонощието чрез оформяне на подходящо художествено осветление, при съобразяване съществуващото осветление на територията.
Прогнозната стойност на обществената поръчка е 100 пиляди лева без ДДС.