Дигиталната карта е създадена от екип на Националния институт за недвижимо културно наследство. Допълването й продължава
Автор: Десант
В процес на изготвяне е „Атлас на недвижимите културни ценности в България“. Дигиталната карта е създадена от екип на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и през следващите месеци ще продължи допълването й с единични и групови обекти и територии. Това ще става ежеседмично или два пъти месечно.
На този етап са достъпни всички недвижими културни ценности, вписани в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, както и археологическите резервати, съгласно „Списък на резерватите” към чл. 50, ал. 3 от ЗКН. Също така са достъпни и около 10-15% от обектите с определени граници и предписания на опазване съгласно българското законодателство. Всички те са отбелязани с плътни червени точки.
Част от останалите обекти са въведени в базата данни, но само като координати и информация за обектите. Те са разделени в две групи като маркиращият знак на картата е точка без запълване, съответно в червено за обектите НКЦ и в сиво за обектите в пещери.
Атласът се явява един от ефективните инструменти за широк достъп до информация,проследяване на тенденции и опазване на недвижимото културно наследство, от който могат да се възползват гражданите, местната и централната власт, изтъкват от НИНКН.