Учени намериха в „капсула на времето“ 117-годишно сухо мляко и го сравниха с днешното. Има ли разлика?
Фабриката, където през 1907 г. е произведено млякото. Снимка: Antarctic Heritage Trust, Christchurch, New Zealand, and Massey University, Palmerston North, New Zealand / CC BY
То е донесено в Антарктида в началото на ХХ век, по време на Британската антарктическа експедиция на сър Ърнест Шекълтън
Автор: Десант
Изследователи отвориха антарктическа „капсула на времето“, в която намериха банка с пълномаслено сухо мляко, донесено на ледения континент в началото на ХХ век, по време на Британската антарктическа експедиция на сър Ърнест Шекълтън.
Както отбелязва EurekAlert, резултатите от изследванията му са показали, че независимо от напредъка в селектирането на крави и методите на земеделие, сходството на днешното мляко със 117-годишното са повече от различията помежду им.
Образците, произведени през 1907 г., са се пазили замразени над един век и са намерени при провеждането на реставрационни работи в базовия лагер на Шекълтън в рамките на проект по възстановяване на антарктическото наследство.
По думите на химика Скелте Дж. Анема, независимо от вековните различия между образците, ключовите съставки не са претърпели кардинални изменения. Дори и минералните компоненти в двете мостри се оказали приблизително еднакви. Само че в столетното мляко е установено наличието на повече желязо и олово. По всяка вероятност това се дължи на консервната кутия, в която е съхраняван продуктът.
Независимо от поразителното сходство, изследователите коментират, че съвременното сухо пълномаслено мляко се произвежда чрез друг метод, което оказва силно влияние на неговия външен вид и способност да се разтваря лесно във вода.