Учени откриха неизвестно досега свойство на дърветата, оказващо въздействие върху климата. Изследователи от университета в Бирмингам са установили, че благодарение на микроорганизми, пхрисъстващи във влакната на дървесината и кората, се улавя метана, който е 25 пъти по-зловреден от въглеродния диоксит, като неговото отделяне в атмосферата непрекъснато нараства.
В публикация в The Guardian се уточнява, че скоростта на поглъщането на газа варира според типа на горските насаждения. Експертите са проучили няколко високопланински тропически, умерени и бореални гори (тайга), включително в Амазония и Панама, както и широколистни гори в Обединеното Кралство и иглолистни в Швеция.
Според получените резултати най-ефективно дърветата поглъщат метана в тропическата зона. Това най-вероятно е свързано с по-благоприятните за въпросните микроби климатични условия в тях.
Любопитно е, че ако в близост до почвата самото дърво отделя метан, то в близост до короната му и върха газообменът придобива обратен характер и фиксира вредния газ. Общият принос на горите в улавянето му се оценява на почти 50 милиона тона ежегодно.
В същото време дърветата поглъщат въглеродния диоксид, „консервирайки“ въглерода в структурата си. Този газ е обявен за ключов за парниковия ефект, способстващ за глобалното затопляне на планетата. При отрязването на дърветата той постъпва обратно в атмосферата.
Понастоящем 4 милиарда хектара от сушата е заета от гори, а още близо 600 милиона горски площи могат да бъдат възстановени. Смята се, че запазването на горите е ефективен начин за борба с въглеродните емисии. Но дори те да позволяват да се намали в големи мащаби количеството на вредния въглероден диоксит, то това е само временно решение на проблема.