Времето винаги се чувства по различен начин. Понякога ни се струва, че тече по-бързо, по някога часовете едвам се влачат. Американски психолози за открили начин как да излъжем мозъка в тези субективни възприятия.
Те са провели няколко изследвания по този въпрос. Изследователите показали на участници в проучването дадена последователност от снимки. След 24 часа отново ги помолили да погледнат фотографиите и да посочат тези, които вече са виждали.
Доброволците, включили се в експеримента, най-често си спомняли тези изображения с висок индекс на запаметяване, на базата на което експертите стигнали до извода, че ако картинката е по-запомняща се, у гледащия въдниква усещането, че я е разглеждал по-дълго, отколкото това е било в действителност.
По този начин ярките впечатления сякаш „разтягат“ времето. Т.е. то е по-протяжно, когато изпитваме силни емоции, страхуваме се, разстройваме се и т.н. И обратното, минава по-бързо, ако няма интерес към случващото се.
Изследователят проф. М. Винер смята, че съществуват и други методи за „забавяне“ на хода на часовете. Ако човек чете книга, общува с интересни хора или пътешества, той не само разширява кръгозора си, но и възприятието за време.