Високият форум има за цел да насърчи нови перспективи за разбиране на неолитните култури по света
Автор: Десант
Тази година от 4 до 8 ноември ще се състои първият Световен неолитен конгрес. Събитието се организира в турския град Шанлъурфа, разположен в югоизточната част на Анадола и дом на едни от най-значимите археологически обекти като Гьобекли тепе и Карахан тепе.
Форумът е организиран в партньорство с Министерството на културата и туризма и Агенцията за промотиране и развитие на туризма в Република Турция (TGA) и има за цел да насърчи нови перспективи за разбиране на неолитните култури по света с участието на хиляди учени от над 64 държави и 487 институции.
Знаковото събитие ще предостави на експертите и любителите на историята уникална платформа за обсъждане на неолитните формации в различни региони и периоди, осветлявайки нарастващата глобална социална сложност на епохата.
Възходът на неолитните култури бележи един от най-ключовите моменти в човешката история, с решаващо въздействие върху развитието на обществото и населението. Предлагайки всеобхватен поглед върху тези култури, Световният неолитен конгрес, ще постави под въпрос традиционните теории за неолитния период с фокус върху уседналия начин на живот, социалните йерархии, идентичностите, вярванията и влиянието на околната среда, както и изследвания, като биоархеология, методи за датиране, физическа антропология и геоархеология. Очаква се събитието да даде насоки на изследванията на неолита в световен мащаб в дългосрочен план.
Конгресът, организиран съвместно от Истанбулския университет и Университета в Харан, ще се проведе във Факултета по икономика и административни науки на Университета на Харан в Шанлъурфа. Той ще включва широк набор от лекции с участието на учени от престижни университети. По време на тези изследователски сесии учените ще разглеждат регионални и глобални перспективи за неолита.
Освен това, програмата на конгреса ще включва възпоменателни речи в чест на покойните експерти, извършили археологически разкопки в Шанлъурфа, сред които Клаус Шмидт, Харалд Хауптман, Офер Бар-Йосеф и Брус Хау. Участниците ще имат възможността да посетят и някои от неолитните обекти в Шанлъурфа, включително Гьобекли тепе, Карахан Тепе, Сайбурч (Sayburç), Чакмак Тепе (Çakmaktepe) и Сефер тепе.
Таш Тепелер – неолитното наследство на Анадола
Сред проектите, които превърнаха Турция в един от водещите участници в световната неолитна археология с разкопки, усилия за опазване и научни публикации, е „Taş Tepeler“ (Каменни могили), воден от професор Неджми Карул, ръководител на катедрата по праистория в Истанбулския университет. „Taş Tepeler“ се отнася за район в и около Шанлъурфа, където през неолита започват да живеят заедно по-големи общности и да изграждат постоянни жилища и монументални структури със специално предназначение.
Провежданите в момента изследвания в рамките на проекта обхващат Сайбурч, Сефер тепе, Харбетсуван (Harbetsuvan), Гюрджю тепе (Gürcütepe), Чакмак тепе, Мендик, Кърттепеси (Kurttepesi), Ташлъ тепе (Taşlıtepe), Аянлар (Ayanlar), Йоунбурч (Yoğunburç) и Йенимахале (Yeni Mahalle), както и Карахан Тепе и Гьобекли тепе – двете най-известни селища в региона.
Откритията от Гьобекли тепе, където за първи път е започнала археологическата работа в рамките на проекта, разкриват, че през най-ранните етапи на неолита е съществувал високоразвит начин на живот. Това води до сериозна промяна на дългогодишните парадигми за ранните човешки селища. Съответно е установено и, че първите общности на ловци и събирачи не са се заселили по необходимост, а по-скоро като съзнателен избор, продиктуван от благоденствието, което им е осигурявала околната среда.
Със своята 12 000-годишна история Гьобекли тепе е едно от най-ранните познати монументални селища и е 18-ият обект в Турция, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. От 2019 г. в Карахан тепе се осъществява друг забележителен проект по инициативата „Taş Tepeler“. На обекта, на чиято повърхност се виждат стотици колони, разкрити монументални структури, подобни на тези, открити в Гьобекли тепе.
Най-новите открития на обекти, пренаписващи историята
Гьобекли тепе и Карахан тепе продължават да вълнуват световните археологически среди с новаторски открития всяка година. През октомври миналата година в Карахан тепе беше открита най-голямата известна за времето си човешка статуя. Тя представлява 2,45-метрова фигура, седнала върху нещо като пейка, за която се смята, че изобразява мъж и е изключителен пример за праисторическо изкуство.
В Гьобекли тепе археолозите откриват и варовикова статуя на дива свиня в естествен размер. Фигурата има следи от червени, бели и черни пигменти по повърхността си и е първата пълномащабна рисувана животинска скулптура от този период, оцеляла до наши дни.
След тези открития Карахан тепе беше признат за един от деветте най-важни проекта за теренни проучвания и изследвания през 2023 г. на Шанхайския археологически форум в Китай. Тази година обектът отново блесна с първото откритие, изобразяващо животно в движение. Археолозите са открили издълбана фигура на бягащо диво магаре върху каменна плоча в Карахан тепе. От друга страна, Гьобекли тепе наскоро излезе на преден план и с първия анадолски хляб.
Анадола е значим регион, който съхранява и пренася в бъдещето пласт след пласт съкровищата на много култури, включително неолитни селища. За да гарантира устойчивостта на това богато културно наследство, Турция осъществява множество проекти за археологически разкопки и реставрация на исторически и подводни обекти.
Макар че през 2023 г. страната заемаше водеща позиция в света със 720 археологически разкопки, през 2024 г., обявена за „Златен век на турската археология“, се очаква тези проекти да нараснат още повече – до 750, а през 2026 г. да достигнат 800. Тези мащабни разкопки непрекъснато разкриват вълнуващи открития в цялата страна.
Идвам през този канал, за да ви разкажа за нашите предложения и услуги. Представител съм на финансова институция “МЕРЛИН ФИНАНС” в партньорство с pibank, която оперира на европейския континент и предлага финансови услуги на физически лица и фирми. И така, за вашата кола, къщата ви, брака ви, консолидирането на вашите дългове, реализацията на вашите проекти, накратко за всичките ви финансови нужди, независимо от причината... Ние сме тук, за да ви помогнем да преминете през процес, надежден, бърз и много достъпни.
Обикновено начисляваме лихва от 2%. Ако проявявате интерес, моля свържете се с нас: bonthierry373@gmail.com
Удовлетворението на клиентите е нашата единствена възможност.
на ваше разположение
1
Историк
05.10.2024 17:06:02
0
0
1.
За връзките между румънски и български (и други славянски езици).
В български език въпросите на които се отговаря само с "да" или "не" се създават с частица "ли".
Например:
"Има ли в Европа кралства?"
В украински "ли" с превежда чрез "чи", в полски чрез "czy", които обаче не са задължителни.
"Чи" в украински означава не само "ли", а и "или" (тоест " и-ли ")
"Czy" в полски означава също "или" (тоест " и-ли ")
В румънски "ли" се превежда чрез "oare", който обаче не е задължителен (рядко се употребява), и може да се използва и за въпросите за които не е задължително да се отговори с "да" или "не".
" Или " на румънски се превежда чрез " ori ", дума за която в румънските речници пише че е с неизвестен произход.
Ясно е обаче че "ori" и "oare" са сродни думи, както българските "или" и "ли".
"Ori" в румънски е също множественото число от "oara" и означава "пъти", в смисъл повторение. Тази дума произхожда от латинската "hora" където означаваше "час".
de 4 ori = 4 пъти
pentru a 4-a oara = за четвъртия път
2.
Cum a Pierdut România Cadrilaterul ( Dobrogea de Sud)
https://www.youtube.com/watch?v=jXtAJ5-47Gg&t=3s
Превод:
Как Румъния е загубила Южна Добруджа ("Четириръгълника")
Това са само анти-българските коментари на обикновените румънци написани на английски език, за румъно-езичните нямам време да ги преведа, прекалено много са.
Това са жертви на румънската "образователна система", на румънските учебници по "история", на румънските "историци".
@nikolaykolev1438
Why then did the Romanian Parlament vote a declaration in 1878 that Dobrudzha is a Bulgarian land.If they take it they will quarrel with the Bulgarian people and fight wars.
@alyjohanson5001
greetings, that's a new! why don't you show us this declaration of which we have no knowledge about?
@BringBackCyrillicBG
Dont steal and betray your allies is the lesson Romania learned here
@alexandrupetrescu-qp7km
acum 2 luni
And Bulgaria learned The lesson steal more and you left without a country
@BringBackCyrillicBG
@albapatriotproductions1198 If Romania takes Besarabia Bulgaria takes North Dobrudja
@albapatriotproductions1198
@BringBackCyrillicBG no, because North Dobruja was never bulgarian, and bulgarians don't even live in that land, check
demographics
@albapatriotproductions1198
@BringBackCyrillicBG Bessarabia and Northern Dobruja are both ethnically romanian
@BringBackCyrillicBG
@albapatriotproductions1198 Never Bulgarian ? WHAT ?!?!?
It is majority bulgarian that got romanified
What history do you learn in Romania even ?
That region wouldnt even want to be romanian neither Romania existed when North Dobrudja was bulgarian.
@BringBackCyrillicBG
@albapatriotproductions1198 Whole east Europe is romanian as well ?
If there is romanian church in moscow guess tje city is also romanian
@albapatriotproductions1198
@BringBackCyrillicBG it was populated by romanians before, and everyone there would want to remain in Romania, even the
lipovans, turks and tatars, and I was not even imperialist or ultranationalist like you think.
@albapatriotproductions1198
@BringBackCyrillicBG no lol. And what history do you learn in Bulgaria than? Northern Dobruja was a part of Romania even
before Bulgaria got its independence from Ottoman Empire, before it was directly controled by ottomans for hundrets of years,
and the same counts for Bulgaria, and if you claim to know history so well, you would know it was a population exhange in the
areas of North and South Dobruja, in 1940, romanians from South Dobruja moved to North and Bulgarians from North moved to
South, so there was no "bulgarian majority that got romanized", the remaining bulgarians from there left the region.
@albapatriotproductions1198
@BringBackCyrillicBG the Interwar borders of the Balkans were the best. Change my mind
@FreshVito_bg
Because it was populated by ethnic Bulgarians and not Romanians. You took it in 1913.
@dannybunny777
@FreshVito_bg That doesn't matter. By this judgment, aromanians too should have a country made up from parts of Macedonia
Greece and other regions in the Balkans where they are majoritary. That piece of land was Romanian by right (by historical
continuity), we just didn't know to keep it unfortunatelly, and that is how bulgarians insinuated there and became
majoritary, old story...
@dannybunny777
@FreshVito_bg Yeah, we took it back to were it belonged! Geto Dacians owened it, they are our ancestors. Period.