Кой е храмът, разследван от Европейската прокуратура


Кой е храмът, разследван от Европейската прокуратура
22 Ноември 2024, Петък




Автор: Десант

По искане на Европейската прокуратура (EPPO) в сряда в четири българска града - Бургас, Петрич, Рила и София, са извършени десет претърсвания по разследване на предполагаеми измами със субсидии, включващи реставрация на църква, финансирана от ЕС.

При извършените обиски са иззети документи и доказателства, съобщават от прокуратурата. 

Фактите датират от 2017 г., когато е проведена обществена поръчка за проект за реставрация на стенописи и архитектурни детайли на църква от XII век, паметник на културата, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG IPA на ЕС.

Според разследването фирмата, спечелила търга, не е имала необходимата експертиза в публичната процедура и е възложила работата на друга фирма. Подизпълнителят обаче също не разполага с необходимите технически умения и наема трета фирма, която има необходимата експертиза и извършва реставрацията. 

Отваряме скоба да уточним, че единствено лицензирани фирми могат да правят реставрация по обекти на културно-историческото ни наследство.

Общата сума, отпусната за реставрацията, е била 198 000 евро. Въз основа на доказателствата първият изпълнител е получил цялата сума и е платил само 70 000 евро на подизпълнителите – като по този начин запазил 128 000 евро, без да извършва никакви дейности по проекта, в ущърб на финансовите интереси на ЕС, уточняват EPPO.

Разследването е извършено с подкрепата на Главна дирекция „Национална полиция“, се казва още в прессъобщението на Европейската прокуратура, в което не се уточнява за кой храм става дума. Според публикация на offnews.bg той се намира на територията на Община Рила. 

В архива на информационния поток у нас откриваме новина от 24 септември 2018 г., че в град Рила са открили реставрираната църква от XII в. „Свети Архангел Михаил“ с ценни средновековни стенописи. През 2023 г. се състои заключителното публично събитие по отчитането на проекта. Вижте ТУК.

През 2022 г. разследване на Би Ти Ви алармира, че най-крайните под-под изпълнители от фирма „Иридея“, всъщност единствените реални работници, които извършват работата срещу цени много по-ниски от договорените в обществената поръчка, вече четвърта година чакат да им се заплати положения от тях труд по проекта.

От телевизията посочват, че през 2018 г. общината е избрала за цялата реставрация петричката фирма „Никмар кънстракшън“ срещу 385 812 лв. „Никмар“ обаче е превъзложила поръчката и е платила на фирма „Митстрой ЕООД“. От своя страна „Митстрой“ превъзлага заданието на Аенски, Вацлав, други двама стенописци и на фирма „Иридея“.


Илюстрация: Архив БиТиВи

Управител на „Митстрой“ е Соня Илиева, която е свързана като собственик и представляващ на още 15 фирми - за строителство, търговия с недвижими имоти и пр., със седалище в Бургас, което обяснява претърсванията и в морския град. Прави впечатление, че тези компании са все регистрирани с минимален капитал от 5000 лв. и с минимални годишни обороти.  За 2021 г. оборотът на „Митстрой“ например е... 10 хиляди лева. Предишната 2020 г. е бил половин милион лв. 



0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки