Кой е храмът, разследван от Европеската прокуратура
22 Ноември 2024, Петък
Автор: Десант
По искане на Европейската прокуратура (EPPO) в сряда в четири българска града - Бургас, Петрич, Рила и София, са извършени десет претърсвания по разследване на предполагаеми измами със субсидии, включващи реставрация на църква, финансирана от ЕС.
При извършените обиски са иззети документи и доказателства, съобщават от прокуратурата.
Фактите датират от 2017 г., когато е проведена обществена поръчка за проект за реставрация на стенописи и архитектурни детайли на църква от XII век, паметник на културата, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG IPA на ЕС.
Според разследването фирмата, спечелила търга, не е имала необходимата експертиза в публичната процедура и е възложила работата на друга фирма. Подизпълнителят обаче също не разполага с необходимите технически умения и наема трета фирма, която има необходимата експертиза и извършва реставрацията.
Отваряме скоба да уточним, че единствено лицензирани фирми могат да правят реставрация по обекти на културно-историческото ни наследство.
Общата сума, отпусната за реставрацията, е била 198 000 евро. Въз основа на доказателствата първият изпълнител е получил цялата сума и е платил само 70 000 евро на подизпълнителите – като по този начин запазил 128 000 евро, без да извършва никакви дейности по проекта, в ущърб на финансовите интереси на ЕС, уточняват EPPO.
Разследването е извършено с подкрепата на Главна дирекция „Национална полиция“, се казва още в прессъобщението на Европейската прокуратура, в което не се уточнява за кой храм става дума. Според публикация на offnews.bg той се намира на територията на Община Рила.
В архива на информационния поток у нас откриваме новина от 24 септември 2018 г., че в град Рила са открили реставрираната църква от XII в. „Свети Архангел Михаил“ с ценни средновековни стенописи. През 2023 г. се състои заключителното публично събитие по отчитането на проекта. Вижте ТУК.
През 2022 г. разследване на Би Ти Ви алармира, че най-крайните под-под изпълнители от фирма „Иридея“, всъщност единствените реални работници, които извършват работата срещу цени много по-ниски от договорените в обществената поръчка, вече четвърта година чакат да им се заплати положения от тях труд по проекта.
От телевизията посочват, че през 2018 г. общината е избрала за цялата реставрация петричката фирма „Никмар кънстракшън“ срещу 385 812 лв. „Никмар“ обаче е превъзложила поръчката и е платила на фирма „Митстрой ЕООД“. От своя страна „Митстрой“ превъзлага заданието на Аенски, Вацлав, други двама стенописци и на фирма „Иридея“.
Илюстрация: Архив БиТиВи
Управител на „Митстрой“ е Соня Илиева, която е свързана като собственик и представляващ на още 15 фирми - за строителство, търговия с недвижими имоти и пр., със седалище в Бургас, което обяснява претърсванията и в морския град. Прави впечатление, че тези компании са все регистрирани с минимален капитал от 5000 лв. и с минимални годишни обороти. За 2021 г. оборотът на „Митстрой“ например е... 10 хиляди лева. Предишната 2020 г. е бил половин милион лв.