Досега официални данни за този обществен проблем липсват
Автор: Десант
Столичната община и Българската академия на науките (БАН) ще работят съвместно, за да направят статистика за броя на бездомните хора в София, защото досега официални данни за този обществен проблем липсват, информира Медиапул.
„Няма никаква статистика за бездомните хора в София. Вече разговаряхме с БАН, с които ще направим преброяване на бездомните хора в София. През есента на 2025 г. ще имаме момента картина, защото миграцията към столицата е много сериозна. Статистиката ще е за броя на бездомните, тези с психични проблеми, със зависимости. Целта е да видим пълна картина на проблема, защото сега работим на сляпо“, заяви пред журналисти в сряда зам.-кметът по социални въпроси на София Надежда Бачева.
Ще бъде отчетен и бездомните, които имат имот, но са решили да живеят навън. Ще бъде описано дали имат роднини, заболявания и други трудности.
Бъчева коментира темата след съвместна среща между общинската власт и представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, структурите на спешна медицинска помощ, МВР, Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), фонд „Социална закрила“ и водещи психиатри за проблема с бездомните хора, особено онези с психични заболявания.
По думите й са били обсъждани мерки, които да помогнат за комплексно решаване на проблема, сред които законадателни промени и разширяване на предлаганите услуги.
Една от тези възможности е създаването на 11 нови центъра за резидентна грижа, които ще бъдат построени в София през следващите години. Те ще бъдат за хора с психични заболявания или умствена изостаналост и ще могат да живеят там постоянно под грижата на специалисти, подобно на центъра в Подгумер.
Предвижда се да се изградят нови сгради чрез обществени поръчки, като център за резидентна грижа ще има в Горна баня и район „Витоша“.
В центровете ще работят социални работници, психолози и медицински лица, но според Бачева ще има сериозни трудности с набирането на персонал. Във всеки един от центровете ще бъдат настанявани до 12 души, като общият им капацитет ще бъде до 150 места.
В тях ще бъдат настанявани и хора, които не са самотни, но семейството им не могат да поемат грижите за тях. Разходите за грижата ще бъдат поети от социалното министерство.
Същевременно единствените начини човек с психично заболяване да бъде настанен в подобен център е чрез собствено съгласие или чрез съдебно решение при несъгласие, ако лицето е опасно.