Доган трескаво освобождава имоти


Доган трескаво освобождава имоти
Дълго време той криеше собствеността си в Дръндар и не подаваше никакви декларации пред сметната палата
25 Юли 2009, Събота


След смяната на властта и с края на данъчната проверка срещу собствениците на сараи лидерът на ДПС изглежда все по-уплашен
Тази седмица около лидера на ДПС се случиха две невъзможни доскоро неща. НАП обяви, че е на път да приключи проверката срещу физическите и юридическите лица, явяващи се собственици на имотите, свързвани с Ахмед Доган. Проверка, чийто срок всъщност изтече в сряда.


Автор: Пролетина Николова

Едновременно с това Доган пък косвено призна, че е притеснен и трескаво е започнал да се освобождава от имотите си. Впрочем официално той се водеше собственик само на три оттях – помпозният детски дворец в село Дръндар, община Суворово, и още два терена пак там. Неофициално обаче се знае, че са негови и двата хотела в Рибарица и Девин, комплексът в парк Росенец край Бургас и особено Боянския сарай, където живее с поредната си десетки години по-млада от него любовница Алтен Алиева, превърната от него в затворник, понеже не я пуска да излиза никъде сама.
Още във вторник, ден преди да изтече срока на данъчната ревизия, Доган заяви, че не се притеснява от резултатите й, тъй като вече не притежавал никакви имоти. “Нямам имот в Дръндар. Не очаквам нищо от проверката на данъчните”, каза лидерът на ДПС. С което даде да се разбере, че е побързал да се отърве от единствената, водеща се на него, собственост във въпросното село.
Доган бе признал, че притежава имотите в Дръндар едва миналата година, макар да им е собственик от поне пет. В имотната си декларация пред Сметната палата, която той подаде в началото на 2008, бе вписал, че негов е детския дворец, но е купил и още два терена в същото село, където е израснал, макар да е роден в Пчеларово. Това признание турският лидер направи всъщност по времето, когато шеф на НАП все още бе Мария Мургина, която го пазеше от всякакви атаки, а и самият той се чувстваше недосегаем. След като тя освободи поста, той на свой ред побърза да замете следите си от Дръндар. В новата му имотна декларация за 2008 година, подадена в началото на т.г., е записал, че е прехвърлил безвъзмездно детския дворец. Без да посочва на кого. А с изявлението си от вторник даде да се разбере, че се е отървал и от останалите два имота. Това, разбира се, не би трябвало да го спаси от данъчните, ако те решат съвестно да си свършат работата, защото целта на тяхната ревизия е да се засече дали приходите на Доган са съответствали на разходите му по такова мащабно строителство в Дръндар, както и дали цената на която е купен имота съответства на пазарната.
В миналото Доган вече бе заявявал, че е придобивал терени и е строил единствено със спестявания от депутатската си заплата.
Теренът, върху който е построен двореца в Дръндар, се простира върху 13740 кв. м. в самия център на селото. Той е купен от общината в Суворово след търг, който лидерът на ДПС бе спечелил без никаква конкуренция. По признания на кметицата на Дръндар Зюмбюл Али, сестра на заместника на Доган - Касим Дал, самият търг е бил организиран не защото общината е искала да продава, а защото Доган много настоявал да купи терена. Цената, постигната на него, е 18360 лв, което означава, че квадратният метър му е струвал малко над 1 лев. Изграждането на двореца обаче вероятно е излязло няколко милиона. Пред властите в Суворово Доган бе обявил първоначално, че предназначението на постройката ще е детска градина, макар в Дръндар и околните села да живеят точно пет деца. По-късно казал, че ще прави от двореца център за обучение на младежи. На практика сградата никога не е била ползвана за нищо и стои пуста и до сега, но продължава да гълта пари. Там работят хора, които се грижат за озеленяването и почистването и те получават заплати. Останалите два терена, които Доган притежаваше в Дръндар, са съответно с големина 1210 и 1485 кв. м. Те също са купени на цена от около един лев за квадрат.
Дълго време лидерът на ДПС криеше собствеността си в Дръндар. Той не подаваше никакви декларации пред Сметната палата, а изпращаше само уведомление, че няма промяна в имотното му състояние, което по предишни негови признания се изчерпваше само от един апартамент в столицата. Миналата година обаче негови съпартийци се изтърваха, че именно Доган е собственик на двореца в Дръндар и той се видя принуден да го извади на светло в първата, подадена от него имотна декларация. Малко след това ДСБ поискаха антикорупционната комисия в НС да задължи НАП да извърши проверка на сделката, както и на собствениците на останалите имоти. Агенцията по приходите обаче се задейства едва след смяната на Мургина и то когато получиха нареждане и от прокуратурата.
От ДСБ се интересуваха с какви пари са придобити имотите и дали са плащани редовно данъци. Представителите на ДПС в комисията първоначално направиха всичко възможно предложението да не бъде одобрено, но в крайна сметка се оказаха малцинство. Когато проверката започна, всички в ДПС бяха убедени, че тя няма да доведе до нищо. И в интерес на истината Мургина, за която отдавна се твърди, че има тесни връзки с ДПС, се постара да изпълни желанието им. Тя месеци наред изобщо не отговаряше на депутатските питания, оправдавайки се с пощите или с неразбиране. Наложи се депутати да я привикат в парламента, за да й обяснят, че е длъжна да изпълнява исканията им по въпроса. Раздвижването обаче настъпи едва след като Мургина подаде оставка от НАП, бързайки по този начин да изпревари предстоящото й скандално изритване оттам за афери.
Кого трябваше да проверят всъщност данъчните ни власти. За комплекса в парк Росенец – фирма “Персонал инженеринг”. Тя е купила имота за приблизително 84 хил. лв., но за ремонта на сградите е дала 9 млн. лв. Според справка на НАП от 1994 г. до 1997 г. фирмата има отрицателни финансови резултати. Което разбира се не й пречи през 1995 г. да плати за заплати 405 хил. лв. на свои служители През 1996 г. разходите за заплати са 340 хил. лв., а през 1997 г. пък 329 хил. лв. Историята на този терен всъщност датира още от зората на демокрацията. През 1990 година община Бургас преотстъпва право на собственост на терена на държавното предприятие "Елкабел". Впоследствие това предприятие е приватизирано от "Минстрой холдинг", която е част от близката на Доган "Мултигруп". Постройките са 2 бетонни и 2 дървени бунгала както и рибарска хижа, самостоятелен санитарен възел и хижа "Росенец". На 8 април 2004 г. "Персонал инженеринг" е превела за земята и постройките 70 хил. лв. по банков път през ОББ. Не е ясно дали е платен остатъкът от сумата. По-късно "Персонал инженеринг" възлага на "Минстрой холдинг" да направи ремонт, като за него са платени близо 9 млн. лв. Според справката от НАП парите са заем от "Минстрой холдинг", "Енергия 94" и "Бългериън еко проджектс". И трите фирми са свързани с бившата "Мултигруп". Нещо повече - според регистъра "Дакси" самата "Персонал инженеринг" всъщност е собственост на "Минстрой холдинг". Неин управляващ е 25-годишният Георги Христов. В последните години оградата около имота непрекъснато се местеше и в момента той е набъбнал до около 3 дка. Тази ограда де факто е заградила чужди общински терени. Брегът на целия парк "Росенец" е свлачищна зона с голяма ерозия. Преди две години министерството на бедствията и авариите, оглавявано от Емел Етем, отпусна пари от фонда за бедствия и го укрепи. Любопитната малка подробност е, че брегоукрепване е направено само в района около имота на Доган, който е 1/5 от целия бряг на парк "Росенец". От двете страни на този бряг има поставени кабинки, в които пазят охранители и целогодишно спират хората, които се опитват да минат. На практика брегът се е превърнал в частен.
За Боянските сараи данъчните трябваше да се проверяват фирмите с чудни имена “Акома” и “Делта епсилон”. Първата е собственик на постройката, а втората – на терените. Още през през 2004 г. данъчните установиха, че “Акома” дължи сериозни суми на хазната. Четири дни преди това да бъде оповестено собственичката на фирмата Кирилка Ангелова я прехвърли на Васил Мишев. Впоследствие се оказа, че документите, с които това е станало, са фалшиви и прокуратурата започна наказателно производство. Новият собственик на "Акома" обаче е в неизвестност и се издирва до ден днешен.
Твърде любопитна са доскорошните т.нар. собственици на хотел “Каса Домини” в Рибарица Илвие Имамова и брат й Арбен Хавальов. Преди да се сдобие с хотела Илвие е била фризьорка в малък салон в София, а по същото време Арбен пък работел в строителството в Гърция. Изведнъж двамата се видели с много пари и си купили луксозния хотел. През 2004 обаче решили да го продадат и то за 20 000 лева. Данъчната оценка на “Каса Домини” обаче е още по-забавно-развлекателна – хотелът според НАП струва 4777.70 лева. Всичко се изяснява, когато от прокуратурата започват да издирват Арбен за източване на ДДС. Само през 2000 година той бил източил 638 761 лв. Делото срещу него обаче бе спряно и дълго време не се движеше, вероятно под натиск от ДПС. Едва в началото на т.г. го подновиха, но реално разследването се задвижи тези дни след като ДПС тръгна да се изнася от властта.
Любопитни неща данъчните биха намерили и в Девин. СПА комплексът там до скоро бе собственост на фирмата “Еконейчър груп”, а общината, управлявана от кмета на ДПС Здравко Василев, участва с апортна вноска. ДПС обаче има отношение и към “Еконейчр груп” – фирмата е регистрирана на 5 ноември 2002 г. от бившия земеделски министър Нихат Кабил и наследника му на този пост Валери Цветанов с капитал 5000 лв. Двамата остават в управата й до 11 февруари 2005 г., когато дяловете й придобиват "Бългериън еко проджектс" ЕООД, и "Родопи еко проджектс" ООД. Управител на "Еконейчър груп" в момента е същият Георги Христов, споменат по - горе покрай комплекса в парк Росенец. Един-единствен път Доган се изтърва, че има нещо общо със СПА-хотела в Девин. Когато го откриваха през 2005, на церемонията присъства и лидерът на ДПС. Той използва церемонията, за да даде старт и на кампанията на ДПС за избор на евродепутати. И в изявлението си сподели: "Знаете ли каква реклама може да се направи за здравен туризъм и т.н.?! Неслучайно съм инвестирал в Девин, не само за топлата вода, да си топя краката там, да се правя на интересен…”
Както се вижда, данъчните на практика нямат много работа. Достатъчно е да съберат данните, които и “Десант” събра и да ги оформят в доклад, който да препратят в прокуратурата. Дали това ще се случи е въпрос, от чийто отговор ще се разбере доколко е искрен бъдещият премиер Бойко Борисов в обещанията си за нов морал и нова политика в държавата.


Тези дни в неизвестна посока са потеглили 3 яхти от порта в Созопол, за които се говори, че са на Доган

В категории: Политика

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Anonimen
28.07.2009 13:41:23
0
0
Naglost pezpodobna !!!
1
27.07.2009 16:08:13
0
0
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки