Брокери на българско гражданство в Молдова и Македония живеят в палати, твърди министърът на българите зад граница Божидар Димитров
Автор: Интервю на Лъчезар Лисицов
Лъчезар Лисицов
На парламентарните избори през юли той беше избран за мажоритарен депутат от Бургаския район. Стажът му в НС обаче се оказа едва няколко дни, тъй като бе назначен за министър без портфейл в правителството на ГЕРБ – да отговаря за Агенцията за българите в чужбина и Дирекцията по вероизповеданията към МС. След първите сто дни го потърсихме за отчет.
-Г-н Димитров, премиерът Борисов оцени работата на правителството през първите сто дни с петица. А Вие вашата?
-Моята оценка може да бъде само шест и половина, защото преди мен нищо не е свършено и всичко, което съм направил през тези дни, е на ползу роду болгарскому. Мога да кажа какво съм свършил, а вие преценявайте дали оценката ми е обективна. Още на четвъртия ден разблокирахме сумата за българските училища в чужбина. Станишев, с оглед на кризата, беше спрял 5 милиона лева, които трябваше в началото на учебната година да бъдат разпределени между вече близо 200-тата български училища в странство. Говоря за неделни училища. Учебната година започна успешно.
Второ, на българските църкви в чужбина разпределихме около 4 милиона лева. В Бургаска област пари получиха храмове в Созопол, в селата Извор и Крушевец и в Карнобат. Ускорихме процеса по получаване на българско гражданство четири пъти. Службите, които се занимават с това, заработиха много по-добре. Очевидно една от партиите в предния кабинет не е имала политическата воля българските граждани в чужбина да стават повече.
-В рамките на година колко души от чужбина стават български граждани?
-През последните години по около 7 хиляди. Но ако бяха спазвали моя темп можеха да бъдат по 30 хиляди годишно. За съжаление, в закона няма заложен срок, в който на един гражданин, подал молба за българско гражданство, да му се отговори с „да“ или „не“. Това даде възможност на чиновниците, които много бързо откриват къде се крие корупционният елемент, да бавят документите. В момента, например, се обработват молби от 2005 г.! Цената на българския паспорт за обикновените хора излиза между 5 и 10 хиляди евро, а за престъпниците е стигал до 100 хиляди евро.
-Кой контролира този незаконен процес?
-Паразитна прослойка посредници, която законът допуска. Това са брокери на българско гражданство, под предлог да не пътуват българите от чужбина чак до тук, да им събират документите и таксите и да ги входират от тяхно име. След което тези хора корумпираха българските чиновници. Свидетелство за това са обявления в македонските вестници като „Осигурявам за три или за шест месеца българско гражданство“. Къщите на брокерите в Молдова и в Македония, са сред най-мощните палати, приличащи на тези на нашенските мутри.
Друг проблем е, че държавата финансира студентите с български произход до степен бакалавър, но ги оставя също да чакат с години за българско гражданство. В резултат на това те са принудени да продължат обучението си отново в чужбина или да се реализират там. Т.е. българският данъкоплатец финансира сиво вещество в полза на други държави.
-Какви са промените в закона, които опитвате да прокарате?
-Първо, премахва се фигурата на посредниците. Желаещите да получат българско гражданство трябва лично да подадат документите си или в Министество на правосъдието, или в българските консулства в съответните държави, където те живеят.
Второ, студентите, етнически българи, идващи от чужбина, ще получават в рамките на три месеца гражданство. Основание за това са и без това тежките проверки за български произход, предхождащи приемането им като студенти.
И трето - да се определят срокове за отговор дали съответният подал молба ще получи българско гражданство. Предлагаме три месеца, шест месеца или една година – за различните категории. Такава е световната практика.
-Според вицепрезидента Ангел Марин инициираните от Вас промени противоречат на Конституцията, тъй като искате да отрежете президентската институция от процеса на даване на българско гражданство.
-Това не е вярно. Никого не режа от никаква функция. Функциите си остават на същите институции, включително и на Ангел Марин. Марин каза нещо безкрайно глупаво, което в друга страна би му коствало политическата кариера. Той каза – аз не съм чел закона, но съм против. Оттам нататък си въобразява какво би могло да има в закона. И накрая е решил, че няма начин да не са орязани правомощията на президентската институция, написани в Конституцията.
-Има ли опасност от ислямска вълна на кандидати за българско гражданство, примерно от Турция?
-Не виждам в протоколите особен стремеж за това. Това е един от митовете, които съществуват. На 300-400 човека има двама-трима с турски имена. И в общи линии става въпрос за хора, които наистина са си изгубили документите. Не виждам вълна от турци. Всеки от изселените по време на възродителния процес си е стискал яко паспорта, защото си е имал едно наум.
-Говори се за албанци, които влизат в Македония и от там лесно получават българско гражданство и купуват имоти и земя в България.
-За 15 години 456 албанци са получили българско гражданство. Вие преценете много ли е това или малко. Имайте предвид, че в същото време 20 хиляди са македонците, а молдовските българи получили българско гражданство са 15 хиляди. Нашите служби много внимателно следят нещата. Разберете, този закон е за хора от български произход. Когато се установи, че човекът няма български произход, той не получава гражданство.
-Ще има ли значение каква религия изповядва кандидатът за българско гражданство?
-Не, разбира се. Религията не е определящ фактор. Ние българите сме и православни и католици, и мюсюлмани, и адвентисти и не знам си какви още. 101 регистрирани вероизповедания има в момента. Не можем да тръгнем по титовия обичай – щом си мюсюлманин – не си сърбин, а си босненец. Резултата от това го видяхме много добре.