ГЕРБ подходи наивно към изборния кодекс


ГЕРБ подходи наивно към изборния кодекс
Доган е изключително доволен от сегашното положение и може да не отговаря на въпроси на СКАТ - Снимка Николай Недев
01 Март 2010, Понеделник


Консенсусът по този въпрос е невъзможен и няма защо работата да се бави заради липсата му
Официалният старт на работата по изборен кодекс бе даден с кръгла маса в парламента в края на миналата година. От няколко седмици вече работи и временна комисия. Тя е формирана на паритетен принцип и се ръководи от съпредседателя на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.
Новите управляващи доста забавиха изработването на изборния кодекс, след като преди изборите се кълняха, че това ще е едва ли не първото нещо, което ще направят. Освен това те подхождат доста наивно към този въпрос, смятайки че могат да постигнат консенсус.


Автор: Найден Добруджански

Основната идея на ГЕРБ са въвеждане на преференциално гласуване с нисък праг - от 3 до 6% във вота за парламент. Тя бе записана в предизборната програма на партията и бе препотвърдена на няколко пъти от доскорошния й шеф и настоящ вътрешен министър Цветан Цветанов, както от шефа на НС Цецка Цачева и самата Фидосова. С думи прости - всеки избирател да може да отбелязва най-читавия според него кандидат и ако този кандидат събере определен брой отбелязвания влиза в парламента, дори ако е на последно място в листата. Напоследък герберите сериозно работят и върху идеята за окрупняване на избирателните райони и свеждането им от 31 на 20. Целта е да се избегнат големите диспропорции между районите, които много се различават като брой население и това понякога води до изкривяване на вота.
Консенсусът по тези въпроси е нещо твърде хубаво, за да се случи. Достатъчно е само да се погледне в близкото минало, тъй като подобни широки обществени дискусии за изборното законодателство не са нещо ново за българския политически и парламентарен живот. Тях под една или друга форма ги е имало винаги, като най-отчетливо това се случи в предишния парламент. Тогава още в началото на мандата се създаде работна група, в която влизаха представители на всички партии. Работата й стартира много оптимистично, в конструктивен дух и диалогичност, каквито рядко могат да се видят сред родния т.нар. политически елит. И тогава в началото имаше индикации, че ще бъде постигнат консенсус. В крайна сметка обаче изборното законодателство на предишното НС отново се сведе до няколко промени в действащия закон. Те бяха приети както обикновено в последния момент, а консенсусът бе заменен от драматични противоречия. Управляващите партии без капка свян вкараха текстове, които според предварителните разчети трябваше да работят в тяхна полза. Впоследствие те се обърнаха като бумеранг срещу тях, но това е друга тема.
Ако в ГЕРБ наистина искат да изработят бързо изборен кодекс, те трябва да забравят за консенсуса, тъй като той е невъзможен. Напълно реалистично е обаче да се обединят по-голямата част от парламентарните партии. Достатъчно ще бъде ако ГЕРБ, Атака и Синята коалиция изработят общ проект за изборен кодекс. Ако бъде спечелена и подкрепата на РЗС това би било прекрасно.
Позициите на тези партии не са чак толкова отдалечени. С Атака Борисов се разбира твърде лесно по всички въпроси и най-вероятно ще се разбере и по този. Настояването на СДС за въвеждане на електронно гласуване също би могло да бъде задоволено. На последните избори то бе въведено експериментално в няколко секции, а сега просто би могло техният брой да бъде увеличен. С РЗС ще е малко по-трудно, предвид последните събития, но и там не е невъзможно да се стигне до някакви договорки.
Ние сме за пропорционална система с преференциално гласуване с нисък праг. Това заяви депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов. Сините обаче се колебаят дали да има преференции в изборите за общински съвети, защото в малките общини ще са достатъчни гласовете на една по-голяма рода, за да спечели нейният човек мандат. СДС искат и постоянна изборна администрация на централно ниво и въвеждането на електронно гласуване.
Според атакистите на местни избори трябва да участват само партии, които са участвали на национални избори и дори са се представили по определен начин. Така според тях ще се избегне формирането на местни партии, които обслужват само местни икономически интереси.
Ако от ГЕРБ обаче чакат да постигнат разбирателство с БСП и ДПС, то те няма да направят нищо. Социалистите например са твърдо против прерайонирането на страната, защото това ще доведе до вътрешно партийни конфликти сред местните им организации. БСП е против окрупняването на районите и има колебания за преференциалното гласуване, заяви на последното заседание на комисията Мая Манолова. "Според нас напъните да се представи, че има кой знае какви проблеми в нашето изборно законодателство са пресилени", заяви и Четин Казак от ДПС. Той поясни, че единственият сериозен проблем е купуването на гласове. Иначе според него изборното законодателство е доста добро и отразява сравнително обективно обществените нагласи. "Ще работим за това разумът да надделее и да не се залита в крайности и да се лансират някакви екстравагантни идеи, които нищо няма да решат", заяви Казак. И това е напълно обяснимо. ДПС е изключително доволно от настоящата избирателна система. В нея няма никакъв мажоритарен елемент, което намалява интереса на гражданите към избори, тъй като те гласуват за партии, а не за личности. На фона ниската избирателна активност само с 500-600 хил. гласа ДПС е сериозен фактор в нашия политически живот. Настоящият регламент позволява на ДПС да водят под строй избирателите си към урната, да им указват предварително как да гласуват, да ги контролират впоследствие дали са изпълнили указанията и т.н.
Управялващите от ГЕРБ твърдо са се зарекли, че този път изборен кодекс ще има и той няма да се прави в последния момент. Остава само да се надяваме, че това наистина ще се случи.


В категории: Политика

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Старец
02.03.2010 19:45:00
0
0
Считам, че основната промяна в Изборния закон е приемане на електронно гласуване с магнитни карти и терминали, с възможност през Интернет за българите в чужбина и за желаещите в страната. Това ще реши всички натрупани до сега проблеми, като:
1. Автоматично се избягва принципа на чичко Йосиф "Не е важно кой и как гласува, важното е кой брои бюлетините", защото електрониката е безпристрастна.
2. Дава възможност на всеки българин по света да гласува, стига да има възможност да влезе в определена страница в Интернет в изборния ден.
3. Избягва се автоматично двукратното гласуване, защото системата в реално време за секунди проверява гласувал ли е гражданина и го отхвърля, ако е гласувал веднаж.
4. Решава се веднаж завинаги въпроса с изборния туризъм, поне по отношение на многократното гласуване.
5. Отпада необходимостта от удостоверение при гласуване извън местоживеене.
6. Отпада необходимостта от печатане на бюлетини и създаване и контрол на хиляди избирателни секции.
7. Отпадат възможностите за фалшификации по дългия път от секцията до ЦИК, а и в самата ЦИК.
8. Ще се избегнат мъртвите души в списъците, за които се счита, че са около милион, и могат буквално да променят реалния вот.
9. Пет минути след официалното приключване на изборния ден могат да бъдат обявени резултатите, което, разбира се, не е толкова важно.
10. Ще се повиши чувствително избирателната активност, след като хората разберат, че изборната система не допуска фалшификации.
11. Във връзка с точка 10, при една голяма активност и при невъзможност за многократно гласуване, е възможно ДПС да останат под бариерата и да не влезат в НС.
Останалите промени за мажоритарен вот, бариери и др. не са толкова съществени, но не пречи да бъдат разгледани. Не се ли приеме електронно гласуване, промените ще бъдат по-скоро козметични и несъществени.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки