ДПС плашат да съдят в България в Страсбург, ако това стане факт Наближат ли избори, неизменно започва да се обсъжда въпроса за уседналост. Идеята да се забрани на хора, които отдавна не са свързани с България и дори едва говорят български да гласуват има своите разумни аргументи и винаги се е радвала на поддръжници. В този мандат на НС тя влезе в обращение доста преди следващите избори, тъй като в момента депутатите обсъждат бъдещ изборен кодекс. И неговият замисъл е той да важи в близките 20-30 години.
Автор: Найден Добруджански
Изискването за уседналост бе въведено на първите евроизбори у нас през 2007 г. Тогава в закона бе записано, че могат да гласуват само онези, които имат постоянен и настоящ адрес в България или държава от ЕС най-малко 60 дни от последните три месеца. Това изискване лиши от право на глас 85 хиляди души в Кърджали. В цялата страна от списъците отпаднаха 185 хил. от общо 300 хил. изселници в Турция с право на глас у нас. ДПС получи само 5 гласа от Турция и общо 669 от чужбина, като най-много бяха от Брюксел - 203. Впоследствие уседналостта бе въведена и на местните избори, за които обаче изискването беше 10 месеца.
В първия вариант на текст за изборен кодекс бе записано, че уседналост се въвежда и на парламентарните, и на президентските избори. В текста, който описва при какви условия може избирателят да гласува за парламент и президент, фигурираше и изискване той да е живял в определено време преди вота в България, без да се уточнява точния срок. Малко по-късно обаче този текст изчезна ненадейно, също както се и появи. Депутати от ГЕРБ обаче обясниха, че обмислят сериозно въвеждането на уседналост и на национални избори. Според тях на всеки вот пристигат хиляди гласове от чужбина, най-вече от Турция, а редовността на проведените избори там винаги е съмнителна. Вече е факт и първото касиране на парламентарен вот от Конституционния съд, което касаеше именно секции в Турция. С решението на съда ДПС загуби един мандат в полза на ГЕРБ. Според герберите уседналостта кореспондира и с идеята изборите в чужбина да се провеждат само в рамките на дипломатическите ни представителства, тъй като тя ще е много сериозно ограничение за българите в чужбина. Все още се обмисля вариант как да се въведе уседналост, без да бъдат отрязани от право да гласуват всички български граждани зад граница.
Съвсем естествено депутатите от ДПС се изказаха против уседналостта. На последните парламентарни избори движението взе 90 000 гласа от Турция и със сигурност ще се бори със зъби и нокти, за да не загуби този електорален ресурс. Доскорошните коалиционни партньори от БСП също подкрепиха движението. Социалистите обаче се обявиха за запазване на уседналостта на местния вот. От ДПС стигнаха още по-далече и заявиха, че изселнически организации в Турция ще се обърнат към Европейския съд за правата на човека в Страсбург, ако уседналостта бъде въведена. И се похвалиха, че тези организации са имали такива намерения още през 2007 г. и само намесата на движението ги е спряла. Всеизвестен факт е, че организациите на турските изселници не са нищо повече от филиал на ДПС край Босфора и хората на Ахмед Доган направо си го признаха. Да се опитват обаче да се изкарат, че са загрижени за имиджа на България пред света е смешно. ДПС спряха преди три години делата в Страсбург, защото тогава все още бяха на власт и нямаха интерес да се клати държавата. Сега вече не са на власт и се сетиха за човешките права. Нищо ново под слънцето.
Съвсем отделен въпрос е, че изборите зад граница като цяло са проблем. Специално за Турция обществото е най-чувствително по много причини. Достатъчно много нередности имаше и в страни като Испания, САЩ и т.н. Заради тях дори си отидоха посланици. Истината е, че България очевидно няма ресурс да организира достатъчно добър изборен процес в чужбина извън дипломатическите представителства. Гласуването зад граница винаги е съпътствано с най-различни скандали, които хвърлят сянка върху изборите изобщо. Ето защо въвеждането на уседналост и забраняването на гласуване по кафенета, църкви и дори частни домове зад граница е логична идея, за която има много аргументи.
ако се въведе да се гласува и по електронен път тогава милионите българи който са извън България ще могат да гласуват и имат право защо ни лишавате от това право?май ние трябва да заведем дело че нямаме право на гласуване ние сме много по вече от турците който са се изселили и тогава няма да го има този проблем .