Трупове на птици, загинали при сблъсъка си с ветрогенераторите на Калиакра, изградени в зона от Натура 2000 - Снимка: „Зелени Балкани“
31 Май 2010, Понеделник
Европа изразходва милиарди евро, за да подобри битието си, а нашата Кунева стана банкер по усвояването на тези и други пари Всички знаем, че „декада” от гръцки значи десетица и е естествено да се запитаме като прочетем заглавието, какво толкова е важно за нас българите, че изтичала поредната десетица на ООН.
Става дума за една десетгодишна програма на ООН, приета през 2000 г., която имаше амбицията да запознае световната общественост с глобалното значение на устойчивото развитие.
Автор: инж. Петър Петров – експерт по програми на ЕС
В изпълнение на това начинание подредена Европа в лицето на ЕС създаде собствена програма и в рамките на 10 години се изразходиха няколко милиарда евро в изпълнение на поставената цел – да направим нашето село, град, регион, държава едно по-чисто и близко до природата място за обитаване на социално поносима цена. В същото време да започнем да използваме по-рационално природните ресурси като се наблегне на възобновяемите енергоносители и оставим за поколенията възможност свободно да си избират и те начина за съществуване.
Какво се направи по програмата, изтичаща в края на 2010 г. в Бургас и региона? „Много” ще кажат шегобийците – изсякоха се милиони кубици дървен материал и през „Кроношпан” заминаха по света. Построиха се цели нови градове по морето без пречиствателни съоръжения, в резултат на което риба няма. Нароиха се вятърни генератори точно по местата, където минават въздушните коридори на прелетните птици и т.н. – примери много.
Днес на никого не е известно какво стана в последните години с плановете на Община Бургас да се включи и тя със свой принос в споменатата Декада на ООН за устойчиво развитие. Някой ще поиска ли отчет за свършеното? Какви са пропуснатите ползи? Как се представи Общината в изработването на изходните данни по модерните сега обмениа на въглеродни емисии? Защо холандските партньори от Ротердам – побратимен на Бургас град, се скриха от публичното пространство? Защо не ги канят и се отчитатсъвместните планове с тях?
Като говорим за устойчиво развитие е добре да споменем и някои
самотни участници от неправителствения сектор. Например Фондация „Зеленият Бургас”, напълно забравена от Общината – участничка в проект за обучение в практики на устойчивото развитие на програмата „Грюндвиг“. Добър пример е дейността и на „АСФБ Компетентен център” и нейното участие в проект на програмата „Леонардо да Винчи“ – „Биолере II”. Тази неправителствена организация е като че ли единствената в момента, която реализира проект за професионално обучение в Бургас в сферата на възобновяеми източници на суровини и биогенни източници на енергии. Проектът на тази НПО - DE/08/LLP-LdV/TOI/147015 се ръководи от VbFF – Лайпциг, Германия и е с 9 участници от 6 страни. Там се отчитат добри резултати от работата с ПГССЕ – Средец.
Казано накратко – едни милиарди се изразходиха по една декада, хората от Европа и света се подготвиха за следвашите програми и финансирания. През това време г-жа Меглена Кунева стана скъпо платен банкер по усвояването на тези и други милиарди. Нейни колежки от преговорния период с ЕК като г-жа Нона Караджова – сегашен министър на околната среда, ни убеждават колко е добре да ядем ГМО, защото от ЕС така искали… Къде сме ние, обикновените граждани, в тази игра игра на много пари, устойчиво развитие и обмени на въглеродни емисии???