Размисли в края на една декада на ООН


Размисли в края на една декада на ООН
Трупове на птици, загинали при сблъсъка си с ветрогенераторите на Калиакра, изградени в зона от Натура 2000 - Снимка: „Зелени Балкани“
31 Май 2010, Понеделник


Европа изразходва милиарди евро, за да подобри битието си, а  нашата Кунева стана банкер по усвояването на тези и други пари
Всички знаем, че „декада” от гръцки значи десетица и е естествено да се запитаме като прочетем заглавието, какво толкова е важно за нас българите, че изтичала поредната десетица на ООН.
Става дума за една десетгодишна програма на ООН, приета през 2000 г., която имаше амбицията да запознае световната общественост с глобалното значение на устойчивото развитие.


Автор: инж. Петър Петров – експерт по програми на ЕС

В изпълнение на това начинание подредена Европа в лицето на ЕС създаде собствена програма и в рамките на 10 години се изразходиха няколко милиарда евро в изпълнение на  поставената цел – да направим нашето село, град, регион, държава едно по-чисто и близко до природата място за обитаване на социално поносима цена. В същото време да започнем да използваме по-рационално природните ресурси като се наблегне на възобновяемите енергоносители и оставим за поколенията възможност свободно да си избират и те начина за съществуване.
Какво се направи по програмата, изтичаща в края на 2010 г. в Бургас и региона? „Много” ще кажат шегобийците – изсякоха се милиони кубици дървен материал и през „Кроношпан” заминаха по света. Построиха се цели нови градове по морето без пречиствателни съоръжения, в резултат на което риба няма. Нароиха се вятърни генератори точно по местата, където минават въздушните коридори на прелетните птици и т.н.  – примери много.
Днес на никого не е известно какво стана в последните години с плановете на Община Бургас да се включи и тя със свой принос в споменатата Декада на ООН за устойчиво развитие. Някой ще поиска ли отчет за свършеното? Какви са пропуснатите ползи? Как се представи Общината в изработването на изходните данни по модерните сега обмениа  на въглеродни емисии? Защо холандските партньори от Ротердам – побратимен на Бургас град, се скриха от публичното пространство? Защо не ги канят и се отчитатсъвместните планове с тях?
Като говорим за устойчиво развитие е добре да споменем и някои
самотни участници от неправителствения сектор. Например Фондация „Зеленият Бургас”, напълно забравена от Общината – участничка в проект за обучение в практики на устойчивото развитие на програмата „Грюндвиг“. Добър пример е дейността и на „АСФБ Компетентен център” и нейното участие в проект на програмата „Леонардо да Винчи“ – „Биолере II”. Тази неправителствена организация е като че ли единствената в момента, която реализира проект за професионално обучение в Бургас  в сферата на възобновяеми източници на суровини и биогенни източници на енергии. Проектът на тази НПО - DE/08/LLP-LdV/TOI/147015 се ръководи от VbFF – Лайпциг, Германия и е с 9 участници от 6 страни. Там се отчитат добри резултати от работата с ПГССЕ – Средец.
Казано накратко – едни милиарди се изразходиха по една декада, хората от Европа и света се подготвиха за следвашите програми и финансирания. През това време г-жа Меглена Кунева стана скъпо платен банкер по усвояването на тези и други милиарди. Нейни колежки от преговорния период с ЕК като г-жа Нона Караджова – сегашен министър на околната среда, ни убеждават колко е добре да ядем ГМО, защото от ЕС така искали… Къде сме ние, обикновените граждани, в тази игра игра на много пари, устойчиво развитие и обмени на въглеродни емисии???


В категории: Политика

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки