Годината е 1992, на власт е правителството на Филип Димитров от СДС. Краткото му управление ще се запомни с прилагането на Закона за реституцията и връщането на голямо количество земеделски имоти на законните им собственици. Покрай правоимащите, в първите години на дива демокрация, с въводи на земя се сдобиват обаче и хора, които никога не са притежавали такава. Или пък възстановените им декари далеч надхвърлят имотното състояние на бащите и дядовците им. Показен експеримент в това отношение е едно райско кътче от Българското Черноморие – местността „Траката“ до варненския квартал „Виница“, точно срещу резиденция Евксиноград.
В историята, на която попадна ДЕСАНТ, има един бивш
министър на земеделието, един ексшеф на Поземлена комисия и една щастлива жена на 73 години, която чрез съда е успяла да докаже собственост върху толкова терени, колкото дедите й даже не са сънували.
Демокрацията заварва Пенка Тотева като бивша касиерка в „Балкантурист“, останала без работа. Невзрачната преди 20 години женица не блести нито с образование, нито пък с финансови възможности, но има нюх към парите. Днес тя е най-богатата баба във Варна и демонстрира жизнен стандарт, на който куп холивудски звезди биха завидели.
Имението й в стил „пещерата на Фред Флинстоун“, скрито зад високи дувари, осеяно с каменни 2-метрови динозаври и езера, в които плуват лилии и златни риби, се откроява във „Виница“ и засенчва по кич и най-тузарските вили и хотели. Там баба Пенка, както я знаят в района, е настанила сина си и снахата. И двамата безработни, поддържат прислуга в къщата, а за моравата на двора се грижи специален градинар.
Аз плащам всичко, гордо заявява Тотева. С какви пари ли, ами от земи, добавя тя, после бърка в дамската си чанта и вади адвокатски тефтер. В него прилежно си е отбелязала датите на общо 59 дела, които тя е завела срещу хорица, настанени някога във вилната зона по параграф 4 в общински парцели. За самозадоволяване.
Екип на вестника намери колоритната Пенка Тотева, от която варненци се плашат повече, отколкото от ТИМ, в градинката край катедралния храм-пометник „Св. Успение Богородично“. „Ако знаех, че ще говорим за „Виница“, щях да се подготвя с документи. Досещам се кой ми подлива вода, ходят да ме топят от завист, защото ги изкарах от местата им“, казва тя (цялото интервю с нея, по-долу).
Историята на едно забогатяване
Разтропаната бивша касиерка се оказва наследница на няколко декара край морето на север от Варна, които по времето на кабинета на Иван Костов прогресивно и подозрително се множат.
За имотното й състояние помогнал бившият министър на земеделието Венцислав Върбанов, признава самата тя, който лично идвал на няколко пъти в морската ни столица, за да подменя ръководството на Поземлената комисия. Все по искане на Пенка Тотева. Докато на поста се озовал послушният Петър Бегажев, изиграл съществена роля в нейното лично обогатяване.
Да се счита, че схемата за прилапване на апетитни терени край морето, е измислена от необразованата баба, е наивно, казват нейните жертви. И посочват някои странни съвпадения в хода на делата, заведени от нея.
От няколко години тя неизменно печели съдебните битки във Върховен касационен съд, независимо от изхода на делата на първите две инстанции във варненските съдилища. Името на върховния магистрат, което пък стои под повечето от решенията в полза на Тотева, е на Йорданка Данова,
мащеха на скандалния Веселин Данов,
задържан през 2008 г. по обвинение за склоняване на жени към проституция и трафик на хора.
Как става врътката с имотите, завесата открехват двама от потърпевшите от Пенка – Кирил Анастасов и синът му Радостин. На името на бащата до 2000 г се водил терен в „Траката“, за който семейството разполага с нотариален акт и разрешително за строеж на едноетажна вила. Въпреки изрядните им документи обаче, Тотева успяла да докаже в съда, че земята е нейна и ги изгонила от там.
„Бегажев е издавал решенията и нередовните скици. Тотева пък после е заверявала документите и нотариалните актове, а благоразположените нотариуси не доглеждали и минавали фиктивните сделки. В последствие пък подбрани съдии са си затваряли очите за неправомерните първични документи. Публична тайна е, че Петър Бегажев, назначен от Върбанов за шеф на Поземлената комисия, е от „Виница“ и е много близък приятел на Пенка Тотева. Публична тайна е също така, че докато той беше шеф, съпругата му Дарина Кирова пък беше адвокат на Тотева“, се казва в жалба на Кирил Анастасов до Комисията за борба с корупцията към Висшия съдебен съвет и до главния прокурор.
„Схемата наистина е добре замислена, но едва ли Тотева е нейният автор. Тя само финансира отбора и е основен подстрекател и подбудител на участниците в него“, пише още в жалбата, оставена без последствие във ВСС.
„Наши познати ни казваха, че срещу тази жена няма да спечелим дело, защото тя раздавала подкупи в пари и земя на всеки, от когото й зависят нещата. Не им повярвахме. Докато не попаднахме във Варненски окръжен съд. Делото ни под номер 1157/2002 бе изцяло манипулирано и режисирано в полза на другата страна“, добавя Радостин Анастасов. Няколко пъти той и баща му молили за графологична експертиза на подписа под молбата за реституция до ПК-Варна, касаеща техния имот. Заради съмнения, че документът не е подписан от правоимащо лице (родственик на Пенка Тотев) а от самата Тотева. Искането им било отхвърлено от магистратите. Така оформеното заявление послужило като доказателство за съда, който излязъл с решение в полза на бабата.
ДЕСАНТ разполага с документи и разкази на свидетели и за други сходни случаи, обясняващи схемата, по която терените във „Виница“ са попадали във владение на г-жа Тотева. Между тях е
покъртителната драма на офицер от запаса
и неговия син, починали по време на обречената съдебна битка със земевладелката. Бай Йордан, както го помнят съседите във вилната зона, обявил мястото си за продаване, трябвали му спешно средства за лечение на болния му от рак син. Пенка Тотева научила за това и пратила човек, който уж щял да купи имота. Чрез него тя успяла да се сдобие с документите на терена, а в последствие, чрез приятеля ли Бегажев доказала и за тази земя, че й е наследство от баща й. Йордан не могъл да преживее загубата и починал от инфаркт преди ракът да отнеме живота на сина му. Сега мястото е потънало в бурени, каквато междувпрочем е съдбата на всички имоти, до които се е докопала Тотева – занемарени и в очакване на читав купувач.
На цялата Поземлена комисия й разкатах фамилията
Не е ли уморително на вашите години да водите толкова много съдебни дела?
Аз съм собственик на 59 терена, наследени са от баща ми и имам документи за всеки един от тях. Затова във „Виница“ ми завиждат, защото съм силна и печеля в съда. Аз обаче не съм най-големия земевладелец, има и други хора, но те не се сапикясаха още от начало и решиха да чакат закона да се уреди, без да водят дела. Аз обаче от 1993 година водя дела за доказване на собственост.
- И вие сте собственик на 165 декара златна земя от Шабла до Варна?
- И повече даже. Повечето ми терени обаче са край кв. „Виница“.
- Имате три парцела в местността „Траката“, ползвателите по параграф 4 са изкарани от там от съда, а терените са потънали в бурени...
Ми кой да ги копае, мъжът ми е болен, четири операции има. А аз съм заета с делата.
Имате градинар, нали?
- Той е на сина ми, аз само му плащам заплата, защото синът ми нищо не работи. Болен е и аз го издържам.
- Защо не ги продадете тогава тези терени?
- Как да продавам, имам 4 внучета. Обаче вие да не си мислите, че няма и други като мен. Аз не съм единстнвен случай. Има един Георги Трендафилов, той пък има 80 дела. Но се отказа от тях. Той продава цветя срещу фурната.
Виж какво, моето момиче, аз съм ходила при толкова министри, ако ти кажа при кои съм ходила... На цялата Поземлена комисия йм разкатах фамилиите. Щото тия далавери Поземлената комисия ги направи.
Ходила съм за сменяне на някои хора тук. Правила съм жалба срещу Панчев навремето, например. Милко Илиев пък го махнахме, щото беше за затвора. Казах му - заминавай, докато е време, че в затвора ще влезеш.
Аз при Върбанов съм ходила, когато беше министър на земеделието. Искахме от него Бегажев да сложи. Човекът се съгласи и сложи Бегажев. Ама после и него го смениха, щото на някои хора не беше удобен.
- Петър Бегажев ли беше вашият човек?
- Ами ние него искахме.
- Някои от съдебните битки във Варна са приключвали не във ваша полза, но след това във Върховен касационен съд нещата неизменно са се обръщали?
- Да, защото тук съдиите са.. айде не ща да говоря по темата. Аз ако ви покажа документите по делата, дето ги водим и съм ги губила тук, сами ще видите че въобще не са прави съдиите.
- Познавате ли Йорданка Данова?
- Тя е съдийка ама откъде да я познавам жената. Мога ли да познавам съдиите на върховния съд.