Събитието е посветено на четири значими годишнини. Вижте подробностите
Автор: Десант
В Къща музей „Ненко Балкански“ в Казанлък е открита документална фотоизложба „Началото. Укрепяване на пороите и залесяване“, която представя приноса на френския лесоинженер Феликс Вожли за налагането на френския опит в овладяването на пороищата и залесяването в България.
В експозицията са включени документални фотографии, свързани с дейността на Вожли и Петър Манджуков, съвременни снимки на промените в терените и гори от днешно време, както и акварели на казанлъшкия художник Радомир Мандов (1883 – 1947), рисувани на терен през 1920 – 1921 г. по поръчка от „Бюрото“.
Изложбата е резултат от тригодишния труд на екип, събирал материали – документи, писма, спомени и снимки, свързани с основаването на Бюрото на 23 април 1905 г. и неговата дейност през годините.
Особен акцент е поставен върху приноса на Феликс Вожли, който за шест години успява да създаде четири секции на „Бюрото“ в Сливен, Кюстендил, Трън и Карлово, които по-късно нарастват до 38, преди да бъдат трансформирани в Държавни горски стопанства през 1948 г.
Специален фокус е поставен върху приятелството между Вожли и Петър Манджуков, който благодарение на Вожли завършва Горската академия в Нанси и се превръща в най-известния залесител на своето време.
Експозицията отбелязва четири значими годишнини:
150 години от рождението на Феликс Вожли, 120 години от основаването на „Бюрото за укрепване на пороищата и залесяване“, 100 години от основаване на Лесотехнически университет – София и 100 години от обявяване с държавен декрет на „Седмица на гората“.
Изложбата ще бъде отворена за посещение до 1 юни 2025 г.
Желаещите ще могат да се запознаят и с издадения по този повод луксозен фотоалбум, базиран на документални и съвременни снимки и текстове, спомените на Петър Манджуков, книгата на Феликс Вожли, писма и документи.
Партньори по проекта са Община Казанлък, Лесотехнически университет София, Музейна сбирка гр. Шипка към ДГС Казанлък, РДГ Стара Загора, Исторически музей „Искра“- Казанлък, Читалище „Светлина - 1861“- Шипка, Държавните архиви в Пловдив, Сливен, София, Кюстендил, Смолян, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства Казанлък, Градски исторически музей – Клисура, МЗХГ, списание „Гора“.