Изложба представя приноса на френски лесоинженер в овладяването на пороищата и залесяването в България


Изложба представя приноса на френски лесоинженер в овладяването на пороищата и залесяването в България
24 Април 2025, Четвъртък


Събитието е посветено на четири значими годишнини. Вижте подробностите

Автор: Десант

В Къща музей „Ненко Балкански“ в Казанлък е открита документална фотоизложба „Началото. Укрепяване на пороите и залесяване“, която представя приноса на френския лесоинженер Феликс Вожли за налагането на френския опит в овладяването на пороищата и залесяването в България.

В експозицията са включени документални фотографии, свързани с дейността на Вожли и Петър Манджуков, съвременни снимки на промените в терените и гори от днешно време, както и акварели на казанлъшкия художник Радомир Мандов (1883 – 1947), рисувани на терен през 1920 – 1921 г. по поръчка от „Бюрото“.

Изложбата е резултат от тригодишния труд на екип, събирал материали – документи, писма, спомени и снимки, свързани с основаването на Бюрото на 23 април 1905 г. и неговата дейност през годините.

Особен акцент е поставен върху приноса на Феликс Вожли, който за шест години успява да създаде четири секции на „Бюрото“ в Сливен, Кюстендил, Трън и Карлово, които по-късно нарастват до 38, преди да бъдат трансформирани в Държавни горски стопанства през 1948 г.

Специален фокус е поставен върху приятелството между Вожли и Петър Манджуков, който благодарение на Вожли завършва Горската академия в Нанси и се превръща в най-известния залесител на своето време.

Експозицията отбелязва четири значими годишнини:

150 години от рождението на Феликс Вожли, 120 години от основаването на „Бюрото за укрепване на пороищата и залесяване“, 100 години от основаване на Лесотехнически университет – София и 100 години от обявяване с държавен декрет на „Седмица на гората“.

Изложбата ще  бъде отворена за посещение до 1 юни 2025 г.

Желаещите ще могат да се запознаят и с издадения по този повод луксозен фотоалбум, базиран на документални и съвременни снимки и текстове, спомените на Петър Манджуков, книгата на Феликс Вожли, писма и документи.

Партньори по проекта са Община Казанлък, Лесотехнически университет София, Музейна сбирка гр. Шипка към ДГС Казанлък, РДГ Стара Загора, Исторически музей „Искра“- Казанлък, Читалище „Светлина - 1861“- Шипка, Държавните архиви в Пловдив, Сливен, София, Кюстендил, Смолян, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства Казанлък, Градски исторически музей – Клисура, МЗХГ, списание „Гора“.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки