Над 100 са участниците в общественото обсъждане, сред тях са патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, множество депутати, учители, родители и представители на НПО
Автор: Десант
Над 100 са участниците в общественото обсъждане за изучаването на религия и добродетели в училище, организирано от Министерството на образованието и науката (МОН) в НДК. В дискусията взимат участие българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, множество депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан Александров.
Предложението на МОН е първоначално изучаването на предмет „Религия и добродетели“ да бъде въведено за първи клас. По предмета няма да се пишат оценки.
Родителите на децата, или по-големите ученици, които не желаят да се учи с елементи на конфесионално образование, ще имат програма, която ще е ориентирана към тях. Идеята е новият учебен предмет „да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, или на възпитателната функция и да ги направим добри хора“.
Министърът на образованието Красимир Вълчев припомни, че българското образование е светско и ще остане такова, както и във всички страни, в които се учи религия.
„Същевременно трябва да дадем знания на децата за тяхното минало и за доброто и злото. Предлагаме да има предмет за добро в програмата. Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход“, коментира той.
Предложението за промяната в програмата ще бъде публикувано от МОН на 8 май.