И управляващите, и опозицията в парламента най-вероятно няма да подкрепят идеята за свикване на референдум по въпроса за членствотто на Турция в ЕС. Преди дни ВМРО внесе в НС подписка с искане за допитване по въпроса, в която имаше 322526 подписа. По закон, ако събраните подписи са 200000, парламентът се произнася дали да има или да няма референдум в срок от 3 месеца.
Предсдтавители на ГЕРБ заявиха, че партията подкрепя "европейската перспектива на Турция". Тази позиция била заявена при посещението на правителствена делегация край Босфора преди
няколко месеца. От управляващата политическа сила смятат, че въпросът не е актуален. Те се осланят на факта, че южната ни съседка има да преговаря по 35 глави, от които е отворила 13 и е затворила само една. Депутати от БСП също изразиха мнение, че поставянето на този въпрос е много предварително. Те смятат, че членството на Турция в ЕС не е на дневен ред в Европа. Според социалистите въпросът дали югоизточната ни съседка да влезе в съюза ще е актуален след 10 и дори повече години, а е възможно и въобще да не се стигне до него.
В кулоарите на парламента стана ясно, че е напълно възможно разглеждането на темата в пленарна зала да бъде бавено максимално дълго и да не бъде спазен тримесечния срок, в който то трябва да бъде направено по закон. В НС вече има внесени няколко подписки за национална гражданска инициатива. Тази форма на участие на гражданите в управлението бе въведена с новия закон за референдумите. Чрез нея могат до парламента да се правят предложения за разглеждане на въпроси от национално значение. В една от внесените подписки за гражданска инициатива например се предлага обявяването за нищожни на всички заменки. Към този момент обаче гражданските инициативи са разпределени към ресорните комисии на НС и по тях няма никакво движение. Депутати прогнозираха, че нищо чудно такава да бъде съдбата и на събраните подписи за референдум за членството на Турция в ЕС.
Това е първата подписка с искане за референдум, която се внася в парламента, откакто се прие новия закон, даващ право на гражданите сами да предизвикват допитвания. Любопитен факт е, че сред участниците в подписката има хора, родени в Османската империя. От ВМРО изтъкнаха, че има подписи на няколко човека, родени през 1910 и 1911 г. в Благоевградско, когато областта все още е била в границите на империята.