Попа, Кмета и Даскала


Попа, Кмета и Даскала
12 Август 2010, Четвъртък


Няма смисъл да си го припомняте, няма да се случи повече. Не знам дали е някаква световна конспирация (по-скоро си е нашенска тъпотия), но отдавна тези тримата няма да ги видите на почит в българското село.

 

Каква ирония, още през средата на 80-те, когато петилетката бодро се вземаше за три години АПК-тата пращяха по шевовете и милионите тонове прекрасни домати и краставици отлитаха с транспортни чудовища за братския Съветски съюз, народът беше измислил пророческа парафраза на актьора Тодор Колев от един филм, уж комедиен: „Селски параклис? Тъпо! В България отдавна няма нито село, нито параклиси!”



Автор: Веселин Максимов maximov@desant.net

Идеята за унищожаване на селото, обаче, изкристализираше бавно през всичките фази на социализъма – ранен, развит и зрял. Докато в края на 80- те, вече презря съвсем, откъсна се, падна в земята, изгни и завоня.

Със сигурност по-възрастните читатели се сещат как върху орен, мазен чернозем беше построен изрод, разчитащ единствено и само на петрол от Великата братска страна, без никакъв помисъл, че нещата, все пак, се променят, работата може да се обърка, у нас посмъртно няма как да бъде намерен такъв ресурс, че изродът да произвежда с такива темпове.

Специално за Бургас се сещам за още един такъв пример, а из цялата страна са колкото се сетите, като (забележете!) сякаш нарочно строени все на прекрасна земеделска земя – известни и неизвестни КЦМ- та, Девни, Димитровгради, Плами и металургични гордости.

 

Няма как да вярваш и да се кълнеш в индустриализацията и да продължаваш да си влюбен в земята, да държиш здрава връзката си с нея. Тя, всъщност, си остава, но тънка такава, бледичка, само за събота и неделя, когато „на вилата” се превръща в каторжно копане от сутрин до вечер на лозето и градината. Та после, „в града”, да има ракия, салата и туршия. С последните баби и дядковци си отива и връзката. Къщата с перденцата и кадилото се килва, времето немилостиво я шиба с ветрове и дъждове, а освирепелият циганин, който навсякъде се чувства добре, не оставя тухла връз тухла от нея.

 

Г-н кметът вече отдавна е станал „кметски наместник”, понеже за разлика от началото на века, в момента задълженията му са да намества десет полуглухи пенсионери и отвреме-навреме да ходи до общинския център, за да се жалва, че автобусите вече не пътуват до бившето китно село с огромно стопанство и връзката със света е тотално скъсана.

 

Попът отдавна се е преместил в някоя енорийка по-близо до града или в самия него и участва с настървение в някой от двата синода. А когато не е на работа (понеже той от десетилетия не е духовен пастир, а чиновник на работно време, с дънки под расото), се занимава яко с пиене на ракия в местната сарахошница в „жилищния комплекс”. И хората отдавна не му хващат вяра на приказките и четенията, но все пак на Великден (да се чудиш как и защо), все пак си купува свещи и обикаля местната черквица.

 

Даскала също е абсурдно да видите в село. Много, много отдавна той е стажувал там през първите три години от занаята, след което е пристигнал в панелните осеметажни гета, които са една огромна агломерация от села. Той вече е уморен, обезверен и апатичен. Даскалът се е примирил отдавна, че със системата наглава няма да излезе и затуй отдавна е зарязал воденето на децата в парка и обясненията за природата и света. Даскалът отива в школото нервен и още по-нервен се връща. А някога не е давал пари за пресни яйца...И зеленчуци и месо...Давали му ги благодарни родители...

 

„Е, много важно”, ще кажете...”Какво се е размрънкал да ни обяснява неща, които сме виждали и знаем. Минало-бешело, ей го коя година сме, а и отпреди три години сме в Европейския съюз. Какви села, какви даскали, кметове и попове!”

 

Ами, ей на, такива...Дето ги има във всички страни. От които внасяме домати, краставици, пиперки, лук и чесън. Защото там са останали села.



В категории: Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки