Върховният касационен съд върна за ново разглеждане в Бургас процеса срещу бившия кмет на Несебър Николай Трифонов. Ексградоначалникът на най-богатата община беше обвинен за незаконна продажба на улица, след като в ущърб на общината изтъргува имот от 324 кв. м улично пространство - публична общинска собственост.
Припомняме, че сделката, гласувана от Общинския съвет в града през лятото на 2005 година, се превърна в нарицателно за шуробаджанащина - теренът част от улично платно в центъра на града, бе продаден на близкия до Трифонов общински съветник Венелин Ташев.
И докато Трифонов се пържеше в огъня на обвинението, самият Ташев проявяваше завидно чувство за хумор. "Цялата работа е като в приказката - да се каже, че сестра ти е някаква, а ти ходи после да доказваш, че нямаш сестра" - така цветущо общинският съветник коментира създалата се ситуация - движеща се точно по ръба на Закона за конфликт на интереси.
Не толкова комично изглежда картинката в очите на вещото лице архитект Христо Костов - известен и уважаван експерт в гилдията. Именно върху него бе стоварена вината за злополучното дело среще екскмета на Несебър Николай Трифонов. Въпреки преклонната си възраст, той бе призован от съда в Бургас за да даде яснота дали въпросният парцел все пак е улица или не, и има ли право Трифонов да продава публична общинска собственост.
На основния въпрос обаче вещото лице не дава категоричен и еднозначен отговор и така става възможно показанията му се тълкуват в полза и на двете страни - улицата хем я има, хем я няма. И се получава правен парадокс – от една и съща експертна оценка прокуратурата видимо получава аргумент в подкрепа на обвинителната си теза, а Трифонов – също такъв, укрепващ защитната му позиция.
Трифонов е оправдан от Бургаския окръжен съд, следва протест на прокуратурата, но Бургаският апелативен съд няма желание да държи дълго в ръцете си горещия картоф "Трифонов" и отново, въпреки драстичната двузначност на експертизата на вещото лице и без да назначи нова експертиза от друг специалист, оправдава отново бившия градоначалник.
На 21 юли т.г. обаче върховните магистрати излизат с категорично становище "Апелативният съд, постановявайки своето решение, не е бил наясно какъв е статутът на терена, а това е основен момент. Не е изяснил основен факт, което е основание за връщане на делото. Вещото лице Христо Костов е изразило становище, съдържащо взаимно изключващи се твърдения. поради което част от тях могат да бъдат зачетени както в полза на обвиняемия, така и на защитата."
Засега никой не се ангажира с прогнози за изхода от процеса. Червените покровители на Трифонов, които скорострелно го изпратиха на дипломатическа мисия в Одеса на специално създаден за него пост, вече са изгубили влиянието си и той едва ли ще може да разчита протекциите им. Твърди се, че и лобисти от управляващата ГЕРБ са натиснали за възобновяване на делото и така Трифонов вече го грозят до три години затвор. В същото време своите позиции е изгубил и бившият топмагистрат на Бургас Йордан Иванов, отстранен заради комуникацията си с известния лобист на Темида - Красьо Черничкия, за когото се твърди, че стои в дъното на атаката срещу Трифонов, тъй като ексградоначалникът отказал да даде на подставени от Йорданов лица терен в центъра на Стария Несебър. Ред е на Апелативния съд в Бургас да докаже, че е независим.