В началото на учебната година отвори врати за посещение първият по рода си център за размножаване и рехабилитация на сухоземни костенурки в България. Уникалната екологична база се намира в село Баня, община Несебър и вече привлече вниманието на учени и природозащитници от Европа и САЩ. Мисията на центъра е опазването и изучаването на двата вида сухоземни костенурки,
срещащи се на територията на нашата страна - шипобедрена и шипопашата. Сега в него са настанени а временно отглеждане, рехабилитация и размножаване над 100 от тези бавно придвижващи се животинки. Те пристигат от цялата страна и след като си „изкарат курорта“ тук и се възстановят, ще бъдат върнати сред природата. „Постоянно жителство“ ще получат само тези, за които не е препоръчително да се разхождат свободно в естествената си среда.
За влечугите ще може да се грижат и ученици, които ще имат възможност да слушат различни беседи за проблемите на българското биологично разнообразие. Авторите на проекта от фондация “Геа Челониа” са притеснени, че безразборното застрояване на черноморското крайбрежие и в планинските райони унищожава естествените местообитания на животните и числеността им все повече драстично намаляват в България.