Необичаен дар получи Националният ученически център за военно обучение и спасителни дейности край кърджалийското село Широко поле. Противотанково оръдие БС-3 - 100 милиметрово с дълга цев, голяма начална скорост и висока далекобойност, бе доставено от кмета Хасан Азис в базата. То е пропътувало разстоянието от Велико Търново до Кърджали.
Поводът за странния подарък пък бе денят 21 септември, обявен от ООН за Световен ден на мира. Това е най-мощното противотанково оръдие, създадено през Втората световна война в СССР, посочи офицерът от резерва Начо Ковачев.
В периода 1940-1991 г. са произведени общо 3 816 оръдия от този тип, всяко едно с тежест 3 650 килограма. По време на войната оръдието било наречено от Сталин „Звероукротител” заради поразяващата си мощ от 8-10 изстрела в минута, с които укротявало германските машини „Пантера” и „Тигър”.
Днес в България съществуват 8 подобни оръдия, в това число е и дареното на базата край Кърджали. „Звероукротителят” обаче ще стои на трупчета и цветя в дулото, и ще бъде най-едрият засега експонат в музейната сбирка на военно-обучителния център.
Тази година там ще се провеждат обучения на деца в клуба „Млад артилерист” и оръдието ще бъде нагледно пособие, уточни началникът на центъра Минчо Гумаров. То ще бъде зареждано с по-мощни пиратки, колкото да възпроизведе гръм.
Пристигналите за случая ученици от най-голямото СОУ „П.Р.Славейков” се струпаха около белокаменната чешма-паметник, на която са изсечени имената на близо 100 герои, загинали във Втората световна война. Военен духов оркестър отбеляза подобаващо деня на мира.
От около 10 години Кърджали е демилитаризиран, казармите в центъра на града са спомен за по-възрастните. Поделенията са разрушени отдавна, а на тяхно място след броени дни започва изграждането на парк за отдих с претенцията да бъде най-големият и атрактивен на Балканите. Военните музиканти обаче са несъкрушими – въпреки нищожното заплащане, те са неизменното присъствие на всевъзможните празници.
Казармите ги няма, но ние сме част от историята на този град, както и прашинка от днешния мир, а военната музика е като стимулант за мъжа, многозначително обяснява Стефан Стефанов. Шефът на базата Гумаров пък не пропуска да подчертае, че това е единственият подобен център в България, където годишно през обученията преминават около 2 000 ученици от Източните Родопи.
Той действа от 10 години и досега над 15 000 деца са опознали военните и спасителните техники. В базата се провеждат и национални състезания по стрелба, ориентиране, палаткови лагери, скаутски дейности, алпийска техника, изследване на природни забележителности. „Венец” на празника беше гощавката със специално приготвения войнишки фасул, придружен с карначета на скара и неизменната туршия.