Борисов: Документите по Ангорския договор – при мен


Борисов: Документите по Ангорския договор – при мен
Новите приятели и "обичани колеги" Реджеп Ердоган и Бойко Борисов в пълен унисон коментират Ангорския договор
13 Октомври 2010, Сряда


„Всеки, който има документи нека да ми ги предостави, съответно с колегата Ердоган ще търсим начин техният проблем да бъде решен. До този момент обаче няма хора, които да са дошли да търсят подкрепа от нас”. Това изявление е по повод Ангорския договор и претенциите на България, за които Турция се прави на глуха от десетилетия. И колкото и да е странно, коментарът не е на някой турски емисар в страната ни, а на самия ни премиер Бойко Борисов.



Автор: Мария Цветкова

Шокиращата фраза бе изречена по време на посещението Реджеп Ердоган, още на летището, където двамата с българския му колега радостно се целуваха и прегръщаха. И взаимно се радваха на проливния дъжда, който се изсипа върху главите им - бил за „берекет“.

С това си неподготвено изказване Борисов не само, че показа непознаване на българската история и неглижира темата за обезщетенията на бежанците, прогонени от Одринска Тракия, но и помогна на премиера на южната ни съседка да се измъкне от сериозния въпрос.

„Моят обичан колега вече даде пояснение. Всичко се основава на факти и документи. Каквито документи има ние ще работим върху тях и ще отсъдим справедливо това, което е право на истинските собственици”, каза Ердоган след включването на Борисов.
Ангорският договор е сключен през 1925 година, на базата на заявените от тракийските бежанци данни за оставените от тях земи и имущества. Те са били декларирани на границата пред анкетни комисии и въз основа на тях е оформено и подписано този вид споразумение. Според него Турция се задължава да изплати на България 10 милиарда долара, без да е необходимо тези компенсации да се доказват с документи.

Когато българската държава ги получи, нейна е грижата да поиска и издири архивните документи, за да обезщети потомците на българските мъченици, избити или прогонени от родните си места от турските башибозуци. Опитът на двамата премиери да преиначат историята и да погазят договора, сключен преди 85 години, е предателство спрямо българския национален интерес.
Посещението на Ердоган ще се запомни и с още срамни моменти, като например задоволството, с което турският премиер благодари на Борисов, затова, че „турското малцинство” у нас, каквото всъщност няма, е с равни права с българите. Никой от българските управляващи не обърна внимание и на провокацията, която Ердоган отправи пред препълнената зала в Министерски съвет, като декларира намеренията на Турция да реставрира културни и исторически обекти у нас, останали от времето на Османската империя.

Провокиран от въпросите на телевизия СКАТ, Борисов пък за първи път публично и официално коментира темата за българската позиция по въпроса за еврочленството на Турция – дали тя да бъде определена от народа чрез референдум или решението за това ще бъде взето изцяло от правителството.
„Тази тема ще се постави, когато те затворят преговорните глави и когато има какво да подлагаме на референдум.Към днешна дата такава тема няма!”отсече лидерът на ГЕРБ.
Така Борисов пренебрегна подписите на 330 000 българи, събрани от ТВ СКАТ и ВМРО, на базта на които по закон Народното събрание трябва да се произнесе до 14 октомври, дали ще се проведе референдум по темата или не.



В категории: Новини , Политика , Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки