На 14 април т.г. един млад мъж в Кърджали отбеляза точно 6 месеца от кървавия екшън, в който той бе нарочен за жертва. Като по чудо Емил Христов- Ерсун Рашид излезе от кома и буквално възкръсна, макар и лекарите, и близките да го бяха вече отписали. Адвокатът му Васко Василев обаче алармира, че Окръжната прокуратура умишлено протака разледването на опита за убийство, за да се измъкнат виновниците.
Половин година след нападението все още няма резултат. Поръчката за бавенето е от високо ниво, налице е отказ от разледване, категоричен е Василев.
Историята започва на 14 април вечерта. Емил е в малко заведение в близост до паспортната служба с приятели, той не пие и не пуши. Известният в града Дале Али /циганин с две имена: Александър Михайлов и Али Мехмедали/ го извиква навън. Тогава
наказателна бригада от 15 роми
се нахвърля върху нищо неподозиращия мъж. Удрят го с бухалки, метална тръба, ритници. Бият с настървение предимно по главата. Полицейският пост на Паспортна служба вика автопатрул. Впоследствие в 21 ч. са задържани 6-има в ареста на Районното управление на МВР за хулигански действия на улица „Отец Паисий”.
От инцидента е минал час. Образувано е досъдебно производство. Иззети и запечатани са четири автомобила, с които са се придвижвали лицата. Колите бяха „арестувани” пред РУ на МВР-Кърджали за извършване на оглед. Окървавеният и помлян 35-годишен Емил е откаран в кърджалийската болница, в интензивното отделение с открита черепна травма, спукан череп, на командна белодробна вентилация, направени са му две животоспасяващи операции. Шансовете му да оживее са нищожни.
Междувременно след като задържаните за случая са били отведени в Бърза помощ за алкохолни проби, много бързо пред входа на болничното заведение се струпват подкрепления на циганската банда и близки на полумъртвия Емил. Възниква невиждано меле, пристигнали полицаи успяват да потушат конфликта.
Здравият организъм на Емил надделява и след 5 дни кома мъжът идва в съзнание. Вместо да останат в ареста,
задържаните са освободени
още на следващия ден след зверския побой. Районната прокуратура образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за хулиганство. А през следващите два месеца адвокат Василев се бори за трансформиране на разследването – какво хулиганство е мелето, което категорично е целяло да убие Емил, казва той.
След като епикризата на неврохирурзите е представена, случаят е поет от Окръжната прокуратура. Там най-после започват досъдебно производство за опит за убийство. Вместо да привлекат и разследват задържаните в нощта на побоя, магистратите се разтакават. Така единият от нападателите се укрива в чужбина.
Срещу циганите все още няма повдигнати обвинения, въпреки че е установено безспорно участието им в побоя. Никой от членовете на наказателната бригада, „работила” по поръчка на Дале Али, не е разследван. Емил изпраща жалби до главния прокурор Борис Велчев и до инспектората на Висшия съдебен съвет. Той пази и обратните разписки, които удостоверяват, че писмата са получени. Но до момента няма никакъв отговор, нито действие. В жалбата се посочва, че Окръжна прокуратура въобще не събира доказателства за опит за убийство. „Нищо не се прави по това производство. Изводът е, че на уличените лица се оказва помощ по един недопустим начин, след като за 6 месеца наблюдаващият прокурор не намери за необходимо да ги
привлече като обвиняеми”,
твърди адвокат Василев. В съответствие със Закона за достъп до обществената информация той и журналист изпращат запитване до Главната прокуратура, до Висшия съдебен съвет и до Окръжната прокуратура в Кърджали. От главния прокурор Борис Велчев няма отговор.
ВСС пък отрича да е получил жалбата на Емил, въпреки подписаната обратна разписка. В писмо, подписано от председателя на комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” Цони Цонев се казва: ”...след извършена справка в деловодната система на Администрацията на ВСС, не се установи да е постъпила жалба от посоченото от Вас лице Емил Йосифов Христов-Ерсун”.
Обратното твърдят местните магистрати. В писмо от Окръжна прокуратура се отбелязва, че на „жалбите до Главния прокурор и Висшия съдебен съвет е отговорено”, т.е. такива документи са получени от висшите магистрати и са препратени на колегите им в Кърджали. Жалбите са несъстоятелни и по тях се е произнесла Апелативна прокуратура в Пловдив, пише още в писмото си окръжният прокурор Светлозар Лазаров. Той отбелязва също, че срокът на досъдебното производство е продължен и то е в срок. ”По делото след изпълнение на конкретна съдебна поръчка ще се вземе решение по същество”, пише още магистратът.
Съдебната поръчка е за разпит на лице в Турция, който е познат на Емил и вечерта на нападението са били заедно на масата в заведението. „Това се прави заради отклоняване на разследването в погрешна посока. Задържаните от полицията отново се изключват. Писмото на прокурор Лазаров е едно юридическо недоразумение”, категоричен е адвокатът Василев.
Най-голямото подозрение
всъщност намира отговора си в обстоятелствата, които са публична тайна. Въпросният Дале Али, поръчителят на убийството /т.е. на опита за това/, е известен като лихвар и сводник. Той е известен не само на жителите на Кърджали. Отдавна полицията знае за престъпните му деяния. Кара джип, който по неофициална информация е собственост на Митьо Очите. Очебийни са високите му стандарти на живот, макар да няма легален бизнес, който да му носи дебелите пачки. Клиент на банка неотдавна отбеляза с изумление как с очите си видял тлъстите пачки, много на брой, с които касиерката се справяла близо половин час, докато ги приеме за депозита му. Парите му, „бизнесът” и луксозните му имущества, в това число вилата край брега на язовир „Кърджали” и автомобилите му не са проверявани за произход.
Властите си затварят очите и пред демонстрираната близост на недосегаемия циганин с районен съдия. „Парите отварят всякакви врати”, неведнъж отбелязва съпругата му. В онази нощ, след като извикал Емил навън и пуснал биячите си върху него, Дале Али е отишъл в болницата с оплаквания от болки в сърдечната област, а на следващия ден се консултирал и в психиатрията. Разпечатка от мобилния му разкрива и среднощния съветник, който му е посочил алибито. В болницата Александър Михайлов-Али Мехмедали-Дале Али е останал една нощ и на следващия ден е излязъл, вече „стабилизиран”. До колко високи врати стигат парите му, на кого и с какво е полезен той, и докога ще бъде недосегаем, тези въпроси остават висящи не от вчера.