В Бургас работи лаборатория на Европейската агенция за космически изследвания


В Бургас работи лаборатория на Европейската агенция за космически изследвания
Апаратната част на сателитната система за разпространение на данни на Европейската агенция за космически изследвания
06 Ноември 2010, Събота


В Бургаския свободен университет е създадена група за космически изследвания на земната повърхност, която работи в сътрудничество с изследователи от редица страни на Европа, Америка и Азия. Неотдавна от лабораторията на Европейската агенция за космически изследвания (ESA) на БСУ бе предоставен сателитен приемник за получаване на широкоспектърна радиометрична информация от инструмента Medium Resolution Imaging Spectrometer (MERIS), монтиран на сателита



Автор: проф. д.т.н. Андон Лазаров

ENVISAT. С това университетът бе включен в системата за разпространение на данни от сателита ENVISAT на ESA, базирана в гр. Фраскати, Италия.

Системата предава дневно 70 гигабайта необработена информация. Комплексът е разположен в лаборатория за „Радиотехнически измервания” в БСУ с ръководител д-р Пламен Ангелов и е оборудван с компютър, на който е монтиран сателитният приемник. Сигналът се приема денонощно от офсетна сателитна чиния с диагонал 120 см.

Сателитната система доставя данните от измерванията на инструмента MERIS до космическия комплекс почти в реално време. MERIS представлява радиометрична система за високочувствителни спектрални измервания на земната повърхност, световния океан и атмосферата с цел извличане на информация за глобалната биомаса, замърсяванията на световния океан и състава на облачната покривка. С него могат да бъдат изследвани жълтото вещество и пигменти, абсорбцията на хлорофила и неговата флуоресценция, атмосферните компоненти и седименти, състояние на растителността и съдържание на облаците, абсорбцията на кислорода, атмосферни корекции и др.

Информацията, получавана и обработвана в лабораторията за космически измервания, може да бъде използвана както за нуждите на метеорологията, геологията и екологията, за контрол на състоянието на трите жизнено важни компоненти на планетата: почвата, водата и въздуха, така и за ранно оповестяване и превенция на екологични бедствия от естествен произход или предизвикани от човешка дейност.



Схема на разпространение на сателитните данни от сателита ENVISAT посредством препредаване от EUTELSAT

В категории: Бургас , Новини , Образование , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки