С приближаването на времето, когато ще започнат пилотираните експедиции до Марс, все повече внимание се отделя на рисковете, свързани с праха на Червената планета. Нови изследвания покацват, че тези микрочастици представляват не по-малка опасност, отколкото радиацията или евентуалните технически проблеми.
Прахта на Марс се състои от миниатюрни частици, които съдържат силиций и перхлорати — вещества, които могат да проникнат в белите дробове и да попаднат в кръвообращението.
По отношение на въздействието им върху организма те могат да бъдат сравнени с азбеста, което застрашава астронавтите от възникването на сериозни респираторни заболявания при продължително пребиваване на повърхността на планетата.
Освен опасност за здравето, марсианската прах създава и технически проблеми: тя полепва по скафандрите, приборите и слънчевите панели, намалявайки тяхната ефективност и провокирайки срив в работата на оборудването.
Като се отчита невъзможността от бърза евакуация, медицинската помощ ще се наложи да се оказва на място.
Инженерите вече работят върху мерките за защита — от усъвършенстване на филтрите до самопочистващи се скафандри и хелпетични шлюзове.
Независимо от предизвикателствата, специалистите са уверени, че могат да се справят с тези задачи, стига отрано да се предвидят.