Депутатите от "Атака" са най-върлите противници на промени в правилника на парламента, които да въведат етични норми в поведението на депутатите. Това се разбра в кулоарите на НС. Волен Сидеров и компания са силно притеснени, тъй като неетичното поведение се възприема от тях като силно оръжие в политическия дебат. Те самите се държаха грубо и арогантно например, когато се най-безцеремонно се опитаха да яхнат инициативата за референдум за членството на
Турция в ЕС. Подобни постъпки досега им се разминават безнаказано. Ако бъдат приети етични норми в правилника обаче атакаджиите са заплашени от финансови санкции.
Членовете на комисията за борба с корупцията вече работят върху промени в правилника на НС, като в него най-вероятно ще има цяла глава парламентарна етика. Според депутати идеята за етичен кодекс, който дори бе изготвен като законопроект едва ли ще се реализира, тъй като няма достатъчно политическа воля в парламентарните групи.
Промените в правилника все пак ще имат допирни точки с текстовете на несбъдналия се етичен кодекс. В тях ще има санкции за депутати с невъздържано поведение, както и за такива, които се възползват от корупционни практики. Именно санкциите за невъздържано поведение стряскат най-вече депутатите от Атака, които са прочути дори в европарламента и в самолетите на Луфтханза с хулиганския си нрав. Все още не е решено какви ще са санкциите, но е възможно те да са от порядъка на няколко хиляди лева, което не е малко дори за депутатски джоб.
Заради съпротивата от Атака е напълно възможно етичните промени в правилника, от които има голяма нужда, да не се реализират. Според замислените промени депутатите няма да имат право да ползват служебното си положение за лична изгода, да представляват интересите на частни физически или юридически лица в комисия или в пленарна зала. Ще им се забрани да назначават роднини на държавни постове, да използват служебни средства при лични пътувания, да получават подаръци над определен размер и др. Все още се обмисля дали глобите да са твърди суми или да са базирани върху месечната заплата.
В промените в правилника се обмисля да има изрични текстове, които да касаят дейността на шефа на НС, начина, по който той води заседанията и отношението му към въпросите от парламентарния контрол. Повод за тези текстове стана изслушването на депутати от БСП, които се оплакаха от поведението на шефа на НС Цецка Цачева.
Социалистите изтъкнаха, че Цачева редовно нарушава правилника при воденето на заседанията, като по този начин обслужва интересите на ПГ на ГЕРБ. Те посочиха случаи, при които Цачева е връщала неоснователно въпроси към премиера и различни министри. Любопитното е, че тези, към които са били отправени въпросите, впоследствие са отговаряли на тях извън парламентарния контрол, тъй като за разлика от шефа на НС се преценявали, че трябва да отговорят.
Депутатите от комисията за борба с корупцията, която се занимава и с парламентарната етика в момента нямат никакви правомощия да санкционират Цачева, тъй като няма текстове в правилника или етичен кодекс, на които да се позоват.