През август, в най-големия пек, кметът на Шумен Красимир Костов се зае да мисли за парното. Шуменци още се питат дали градоначалникът беше слънчасъл, че отвоюва от държавата „Топлофикация-Шумен” ЕАД и я направи общинско предприятие или с този си ход е постъпил далновидно, подсигурявайки си втори мандат. Шуменското „топло“ беше единственото провинциално дружество, което все още не бе раздържавено.
За късмет на кмета сиромашкото лято продължи почти до края на ноември, затова никой не се притеснява, че парното още не е пуснато. Сега всичките надежди са в бъдещия инвеститор – столичната фирма "Титан Пауър”. Оттам обещават да инвестират още през първата година повече от 16 милиона евро в града и да изградят когенерационни мощности, които да произвеждат енергия от газови турбини.
Очаква се топлоенергията, доставена от „Титан“, да достига до потребителите на двойно по-ниска цена от досегашната. Както кметът го сметна – по левче на квадратен метър. С тези цифри той започна битка с държавата да прехвърли затъналата в 15,5 млн. лв. дългове „Топлофикация“ на общината.
Премиерът Бойко Борисов горещо подкрепи идеята да се отърве от губещото предприятие и министър Трайков щастлив джироса акциите му. Само че местният парламент на няколко извънредни сесии не подкрепи сключването на очаквания договор с „Титан Пауър“ за публично-частно партньорство с общината за реализация на когенерационния им проект.
Едва в края на октомври съветниците дадоха зелена светлина за учредяването на възмездно право на строеж на „Титан Пауър“ за построяването на когенерационната инсталация. Това отложи евтиното парно за следващата зима и стана ясно, че този отоплителен сезон градът отново ще трябва да разчита, както и досега, на синьото гориво на „Булгаргаз“. От газовия доставчик обаче категорично отказаха да пуснат газта, ако шуменската „Топлофикация“ не си плати кеш поне 1/3 от дълга, т.е. 5 млн. лв.
Безкрайните совалки на кмета до столицата да увещава доставчика да се съгласи на по-малка сума не дадоха резултат и се наложи отново да се намеси премиерът-спасител Борисов. Той разпореди „Булгаргаз” да разсрочи дълга на шуменското дружество, като първоначалната вноска от 2 млн. лв. трябва да се внесат до 20 декември. Оказа се обаче, че нито „Топлофикация”, нито общината имат тези пари и трябва да се тегли заем. Предстои на извънредна сесия съветниците да решат дали общината да стане гарант на топлинното дружество за банковия кредит.
Всъщност какво ще се случи с шуменското топло вече едва ли е от значение, тъй като първото място в България по топлофицирани жилища на глава на население, каквото Шумен заемаше до 1989 г., вече е история. За годините на прехода домакинствата, които се отопляват с централно парно, са намалели почти 6 пъти и към днешна дата са малко над 3 000 абонати.