ДАНС въобще не си е направила труда да извърши проверка на депутата Лъчезар Иванов и бившия здравен министър Божидар Нанев, въпреки че лично премиерът Бойко Борисов обеща, че това ще се случи. Това казаха в кулоарите на НС депутати от БСП. Борисов обеща проверката заради скандалното пътуване на двамата до САЩ, финансирано от фирмата "Остеотек", която се занимава с износ на човешки тъкани от България. Грандиозният конфликт на интереси по този случай бе една от
причините, поради които Нанев бе свален от поста здравен министър, а Лъчезар Иванов изгуби зам.-шефското си място в НС.
Соцдепутати отдавна настояват да получат резултатите от проверката, която Борисов твърди, че е разпоредил. Досега обаче те не са получили нищо. Сътрудници на депутатите неофициално им признали, че според тях ДАНС изобщо не се е занимавала с Нанев и Иванов. От агенцията официално обаче са обещали да изпратят резултатите от проверката в най-скоро време.
През ноември м.г. в Нанев и Иванов пътуваха до САЩ на разноски на неправителствени организации, чийто президент е вицешеф и на американската фирма "Остеотек". След като скандалът се разчу Нанев заяви, че според него конфликт на интереси няма. Той призна, че билетите и хотелът на българската делегация в САЩ са били платени от домакините - Евроатлантическия фонд и Федерацията "Американски граждани от български произход". "Организацията на визитата беше съгласувана с американското законодателство за предотвратяване на конфликт на интереси и корупционни практики, с посолството ни във Вашингтон и с българското МВнР и те не откриха конфликт на интереси", обясни авторитетно Нанев. Той обаче също така призна, че начело на двете организации, платили визитата, е Румен Хичев - американец с български произход и вицепрезидент на "Остеотек" в САЩ.
От администрацията на здравното министерство също обясниха, че конфликт на интереси няма, защото министерството и министърът не са страна по договор с "Остеоцентър", тъй като в момента тя работи на принципа на отделни договори с лечебните заведения. Оттам обаче признаха, че повечето от тези болници са държавни, при това най-големите - "Пирогов", ИСУЛ, "Св. Екатерина", Военна болница, Александровска и т.н.
Борисов обаче недоволно обясни, че не му е станало ясно кое е наложило пътуването да не се плати от бюджета. Премиерът дори се закани, че ако има нарушения двамата ще понесат много тежка отговорност. Иванов наистина малко по-късно бе свален от поста зам.-шеф на НС, но продължава необезпокояван от никого да депутатства. Нанев понесе малко по-тежка отговорност, след като загуби министерския си пост.
Договорът между "Остеоцентър", която представлява "Остеотек " в България и държавата в лицето на тогавашната "Бултрансплант" беше сключен през 2002 г. Той предвижда фирмата да сключва договори с български лечебни заведения, които да й осигуряват донори за тъкани. "Остеотек" плаща разходите на лечебниците и труда на лекарите, а единственото й друго задължение е да осигурява безплатно нуждите на България от импланти от тези тъкани. Тъканите се преработват във Франция, след което се продават в САЩ и Европа. Цената на един такъв продукт е между 7 и 50 хил. долара. Става дума за кости и сухожилия. Според данни на МЗ до 2009 г. у нас се внесени 387 костни импланта, а са трансплантирани 317. Освен това фирмата инвестирала 10 млн. лв. в технологии в болниците, откъдето взема тъкани.
Според министерството няма статистика колко тъкани са изнесени за продажба на чужди фондове, но общо донорите у нас са били 2000. Не е ясно колко тъкани прави това, но вероятно става дума за десетки хиляди, което нарежда България на челни места в света по подобен износ.
Дейността на "Остеотек" у нас е свързана с поредица от скандали най-вече заради подозренията, че България се явява нископлатен източник на човешки тъкани. Договорът беше сключен по времето, когато здравен министър беше Божидар Финков. Тогава се твърдеше, синът му е бил в САЩ на издръжка на Румен Хичев. Здравният министър на БСП Радослав Гайдарски пък искаше договорът да се преработи, за да не е толкова ощетена България.