Някогашният казионен Отечествен фронт се възражда под името „Гражданско управление” в Града на лозите и калашниците Казанлък, а зад инициативата стои управляващият втори мандат кмет Стефан Дамянов.
При закрити за медиите врати в местния дом на културата „Арсенал” 150 верни на градоначалника общински чиновници, кметски наместници, бизнес-партньори и задължени му лично казанлъчани учредиха неправителствена организация. Която
предстои да бъде регистрирана в съда като сдружение с идеална цел.
За неин председател те избраха 72-годишният Дамянов, дългогодишен кадър на някогашното БКП, ексшеф на оръжейницата „Фридрих Енгел” (настояща „Арсенал”) и на още половин дузина стопански структури от епохата на соца.
Идеята за сдружението витаеше от близо три години, като първоначално беше в лежерната форма на квартални и селски клубове. Където будната местна общественост трябваше да акумулира идеи за градинки и катерушки.
По-сетне към тази дейност добавиха контрол над администрацията, а най-накрая бяха сформирани и т.нар. обществени съвети. Чийто членове побързаха да се конфронтират със законно избраните общински съветници.
Те пък изохкаха, че нелегитимни формирования искат да „командват парада”.
В началото кметът успокояваше топката с твърденията, че по този начин просто разширява кръга на пряката демокрация, но след учредителното събрание в почти прав текст призна – най-вероятно ще се пробва за нов, трети мандат. Като зад кандидатурата му ще застанат точно хората от собственото му ГУ/ОФ.
Събранието видимо изнерви десните партии и те в стил „Донски казаци пишат до
турския султан” възроптаха в 3-хиляден тираж, че „учредяването на самостоятелна политическа формация, било то и Сдружение по друг закон, а не по този за политическите партии , една година преди изборите за кмет, е открита подмяна на вота на жителите на общината”. И не пропуснаха да напомнят, че Стефан Дамянов е бил подреден сред слушателите при раждането на президентското АБВ.
Под плачливия текст се подредиха парафите на местните лидери на ГЕРБ, Атака, СДС, ДСБ и ВМРО-БНД. Като първите двама „забравиха”, че през 2007-а и техните формации бяха в списъка на 55-те издигнали кандидатурата на Дамянов партии и партийки.
Левицата в лицето на БСП – Казанлък тактично замълча, но ръководството и даде да се разбере /макар и под сурдинка/, че поне на тоя етап е раздвоено дали старият БКП-кадър ще може да разчита на подкрепа в новия си щурм.
Защото за никого в Казанлък не е тайна, че част от по-младите червени искат промяна – брежневската възраст на кмета не им импонира. Докато пенсионерската членска маса дотолкова е свикнала с фигурата му, че не може да дори да си представи друг на негово място.
„Хубав си ни е кметът, въобще не му личат годините. Той и патриарх Максим е стар, ама на-редовно води литургиите и на никому не дава да го изпревари пред амвона!”, коментира веднага след учредителното събрание на ГУ/ОФ казанлъшки свещеник.
А стар стопански деятел от епохата на някогашното стопанско обединение „Балканкар” с видимо удоволствие разказа как под мъдрото ръководство на доц.д-р т.н. Стефан Дамянов някога сме продавали кадри чак в Китай. Докато новите политици нямали и ден трудов стаж, да не говорим за опит.
„Не е морално кметът да води предизборна борба година преди изборите като използва служебната кола, служебния телефон и подчинената му администрация!”, възропта местният депутат от ГЕРБ Емил Караниколов.
Но отказа да коментира защо сам той участва миналата година в надпреварата за парламента от позицията на заместник-кмет. В същата тази подчинена на Стефан Дамянов администрация. И която от месеци насам упреква в непрозрачност и разхищение.