В един телевизионен дебат по услужлива национална телевизия, известният историк Божидар Димитров изрече в лицето на български генерал от запаса крилатата фраза „Господине, вие сте негодник”. Много зрители въздъхнаха облекчено, че набеденият за разузнавач дребен човечец, достигнал до генералски пагони, най-сетне си намери майстора. Защото т.н. нареченият 20-годишен „преход” изобилства от набедени специалисти. Стигнахме дори до абсурда, никому
неизвестни хора да ни убеждават по националния ефир, как един недоказан философ от с. Дръндар – Ахмед Доган бил всъщност по силата на политическата си позиция и „експерт” по хидроинженерство?!?
Самият Божидар Димитров не направи изключение в гръмките оценки по непознати за него теми. В същия телевизионен дебат, обладан от неистов порив да се докара пред шефа си, той направи със сериозен израз на лицето една изключително положителна оценка за изпълнението на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) като каза, че там се работи отлично и средствата се усвоявали „на сто процента”...
Много от зрителите, запознати с батаците, които остави след себе си скандалната млада госпожица Калина Илиева – уволненият директор на Държавен фонд „Земеделие”, останаха като гръмнати. Други приеха думите на историка-министър като неуместна шега и поредната му изцепка.
Всъщност разигралата се в края на миналата седмица сага с фалшивата „диплома” на уволнената измамница – висша служителка от правителсвото на ГЕРБ, няма да свърши бързо и лесно. Вестник „Десант” от близо година редовно алармираше за некомпетентността на въпросната млада дама и дълбоката тайнственост, която цареше по етажите на ведомството ѝ. Изказваше се недоумението как един неопитен млад специалист е поставен да управлява 3,24 милиарда евро, какъвто е ресурсът на програмата на ЕС за възраждане на българското земеделие. И това, само защото въпросната девойка е дъщеря на колега-пожарникар на премиера! На страниците на вестника не без основание се изказа съмнение за автентичността на дипломата на Калина Илиева, далече преди сегашното разиграване на фарса с лошите комуникации София- Берлин.
Да скочиш от айсберг не е проста работа
Бившата директорка на фонд „Земеделие” си избра своеобразен начин да скочи от айсберга „ГЕРБ”. Чрез странната си „болест”, която се оказа скрита бременност, тя потърси спасение от възмездието, което със свито сърце е чакала през време на престоя си във висшия ешелон на властта. По-паметливите обаче продължават да се чудят как Калина Илиева беше хвалена на всяка крачка от министър Мирослав Найденов, та и лично от Бойко Борисов, как се размахваха едни мними успехи и как професионални разузнавачи са се оставили да бъдат измамени с основен документ при назначаване на служител, пък бил той и самата Калина Илиева.
Каква е всъщност реалността във фонд „Земеделие”? Тя, за съжаление на българските фермери, няма нищо общо с оценката на историка Божидар Димитров. Изпълнението на Програмата за развитие на селските райони буксува. Усвоените средства по отделните оси на Програмата в края на четвъртата година от влизането ни в ЕС е под 14 %. Стотици млади земеделци напразно очакват да получат обещаното им финансиране по подписани преди година проекти. Без да подозират, те са попаднали в българската версия на „Параграф 22”. Подписали са договори, даващи им право да вземат кредити и да купуват скъпо оборудване, а после разбират, че не могат да получат обещаната субсидия по договорите и да си върнат голяма част от задълженията към банките.
По някои от възловите мерки като например мярка 121 от Ос 1 за закупуване на нова техника, са приети без основание заявления за финансиране над регламентирания от ЕС бюджет за над 150 милиона лева. По мярка 112 „Млад фермер” от същата ос, стотици заявители на проекти с приети бизнес планове, са оставени на произвола на съдбата, заради смешно ниския бюджет , договорен от „гениалната” преговаряща Меглена Кунева-Пръмова.
Сега, като погледнем състоянието на Програмата за развитие на селските райони, можем спокойно да съобщим на българските фермери, че нанесените поразии от Калина Илиева ще започнат да гърмят като бомби със закъснител още от началото на 2011г. И то в обхвата на десетки и даже стотици милиони евро. Взривяването (разбирай провала) на ПРСР ще доведе тежки последици за цялата българска икономика.
Какво става с Местните инициативни групи?
Състоянието на Ос 4 от ПРСР – „ЛИДЕР”, където се финансира създаването на местни инициативни групи (МИГ), е особено трагично. Там с бездействието и некомпетентността си като ръководител на фонд „Земеделие”, Калина Илиева е довела нещата почти до колапс. Закъснението по старта на програмата е вече повече от година. В други страни от Източна Европа като Словения, за които процедурите по ПРСР започнаха също като при нас – на 1 януари2007 г., проекти по „ЛИДЕР” се приемат от година и половина насам. И трескаво се правят национални съвещания в търсене на пътища за усвояване на средствата.
Подходът „ЛИДЕР” и МИГ-овете са с ключово значение за оцеляването на българското село. Реализирането на „ЛИДЕР” приема функциите на средство за осигуряване на националната сигурност на страната ни. Защо това е така? Защото опразването на определени региони от българите, поради липса на достойно препитание, моментално се компенсира от останалите етнически групи – цигани и турци. Пример в това отношение е Сунгурларската долина в Бургаска област, където вече 80 % от населението е циганско с всичките произтичащи от този факт последици.
Някои ще се зачудят защо точно сега алармираме общественото пространство за Ос 4. Защото на 30 ноември т. г. изтече тримесечният срок за преглеждане и оценка на внесените документации от потенциалните МИГ-ве от над 60 общини. По-лошото е , че ведомството, в което се подвизаваше до скоро Калина Илиева, изобщо няма намерение да вкара в ред нещата. Там продължават да действат подводниците на ДПС, като някои от възловите „специалисти” стоят на отговорни позиции и продължават практиките от времето на Нихат Кабил. Все още не са подбрани експертите за оценка на стратегиите за местно развитие, разработени от въпросните МИГ-ове.
Вече се споменават срокове за стартиране на процедурите за МИГ около Гергьовден. Стане ли това, от ЕС съвсем основателно ще се замислят да отрежат голяма част от парите, предназначени за МИГ-овете, заради липса на технологично време за усвояването им до 2013г. Е, тогава вече камбаните в българското село ще забият на умряло...