Общината с най-гордото българско име – Левски, се оказа с най-изцапани кметове и скоро се очаква да остане без ръководство. Срещу редовно избрания Георги Караджов тече дело за рушвети. А неговият заместник Пламен Банчев дори вече бе осъден за същото. Към днешна дата обаче и двамата продължават невъзмутимо да са по местата си, което освен че е скандално, говори и за огромни празноти в законодателството ни, отбелязват анализатори.
Караджов бе обвинен в рушветчийство почти веднага след преизбирането
му за втори мандат през 2007. Неговият случай наподобява този с кмета на Сливен Йордан Лечков, с тази разлика, че не съдиите, а обвинението само го възстанови на поста.
Прокуратурата поиска отстраняването му от длъжност, съдът прие. Но после, при последвалите обжалвания, сама оттегли искането си и Караджов се върна на бял кон в кабинета. Иначе той е обвинен, също като Лечков, в режисиране на обществени поръчки и толериране на строителна фирма, от която се предполага, че се е облажил със стотици хиляди левове като рушвети. Отделно притискал подчинените си да издават фалшиви документи, за да прикриват престъпленията му.
Става дума за ремонтни дейности, за които в подправените документи пише, че са похарчени 507 155 лв., но в прокуратурата смятат, че реално са вложени около 350 000. Останалото вероятно е прибрал кметът, освен ако не го е поделил със съучастниците. Максималното наказание, което предвижда законът за тези обвинения, е до 15 години решетки.
И ако в България вече всички са претръпнали от факта, че обвиняеми за корупция и афери в големи размери най-спокойно кметуват и дори се канят да се кандидатират на изборите догодина, то град Левски зададе новият стандарт – да ги управлява осъден. Малко след като бе повдигнато обвинение срещу Караджов, прокуратурата се зае и със заместника му Пламен Банчев. Той се оказа в списъка на кметските подчинени, които са фалшифицирали документите.
Докато делото срещу Караджов още се точи и краят му не се вижда, адвокатите на Банчев го посъветваха да приложи хитър маньовър. Зам.-кметът се съгласи да подпише споразумение с прокуратурата, в което де факто признава вината си, и така делото му се гледа като съкратен процес. Съдът го осъди само на пробация, без нито един ден да е отсъствал от работа.
Така жителите на Левски се оказаха управлявани от един вече доказан престъпник. Но и това не е всичко. Малко след като му четоха присъдата, общинските съветници в Левски решиха именно Банчев да бъде назначен за временно-изпълняващ длъжността кмет за времето, в което титулярът Караджов бе отстранен.
Тъй като при парламентарните избори миналата година скандалът в Левски тъкмо започваше, шефката на НС Цецка Цачева гордо обяви, че ГЕРБ спешно ще мисли за промени в закона за местното самоуправление, които да забраняват на осъдени да изпълняват кметски, зам-кметски и други административни задължения в общините. Една от идеите бе да се даде право на общински съветници да стават кметове в ситуации, когато редовно избраният градоначалник е осъден или отстранен.. Сега действащият закон предвижда работата му да поеме зам.-кмет, който обаче не се е явявал на избори.
Докато скандалът набираше скорост единствено в Левски, където кметът не е от ГЕРБ, промените се обсъждаха. Когато обаче и общински управленци, приближени на Бойко Борисов, също се оказаха рушветчии, Цецка набързо загърби идеите си за промени в закона. Защото, ако току-виж скоро съдът вкара в кауша кметовете на Сливен и Ямбол, старите текстове услужливо ще докарат на власт в двата града заместниците им, които пак са от приятелската компания на ГЕРБ.