Рибната борса в Балчик в жертва на хотелски предприемач


Рибната борса в Балчик в жертва на хотелски предприемач
Цялата северна стена е вече разрушена
12 Януари 2011, Сряда


Балчик е известен като Белия град – заради белокаменните къщи и многобройните стари, зидани с прочутия балчишки камък сгради. През май 2010 г. архитекти поискаха той да получи статут на град-паметник на културата. Само така може да се защити уникалното съчетание от природни дадености, ландшафт, архитектура и културни ценности на все още незасегнатото от стихийната урбанизация



Автор: Пламен Николов

добруджанско крайморско градче. В Белия град има не едно и две здания, обявени за паметници на културата и поставени под закрилата на закона. Това обаче не стряска някои търговци, решени на всичко, за да се сдобият с апетитни имоти на самия бряг на морето. Дори и с цената на унищожаването на уникални сгради – част от националното ни културно наследство, което не се измерва с пари. Добре известен е случая с храма на богинята Кибела – уникален за Балканския полуостров паметник от античността, който за малко не бе затрупан с бетон.

Сега на карта е поставена съдбата на най-голямата каменна възрожденска сграда в Балчик, известна като старата рибна борса. Обектът е паметник на културата, образец на българската архитектура – средиземноморски европейски тип. Построената през 1868 г. постройка е приватизирана преди десетина години чрез търг с изричното условие да бъде съхранена като значим паметник на културата. Новите собственици – варненската фирма “Редианс” ООД обаче започнаха да рушат сградата, погазвайки грубо задълженията си по Закона за културното наследство и Закона за устройство на територията. Сградата е оставена на произвола на съдбата – с надежда да се саморазруши. Старите темели, градени от българските възрожденски майстори, обаче устояват през годините. Дебелите повече от метър каменни зидове, устояли век и половина на северния вятър, суровите добруджански зими и морските стихии, не се предават и през последното дисетилетие.

Собственикът взима нещата в свои ръце

След като става ясно, че старината няма да падне сама, работници, изпратени от него, започват да рушат старата рибна борса. Тя пречи на инвестиционните намерения на фирмата – парцелът е на самия морски бряг, по крайбрежната алея, известна като Дамбата – любимо място за разходка на туристите. Разположението на имота е идеално за хотел и заведение – това е основната дейност на “Редианс” ООД. Какво тук значи някакъв си паметник на културата...

Според кмета на Балчик Николай Ангелов престъпното и вандалско разрушаване е започнало в средата на лятото на 2010 г. Незабавно е подаден сигнал до Министерството на културата, уведомен е и Националният институт за опазване на недвижимото културно наследство. На собственика е съставен предупредителен протокол. Вместо да спре рушенето обаче, през октомври е напълно съборена едната стена. Кметът Николай Ангелов разпорежда обектът да се охранява от полицията. Но вандалската дейност продължава през нощта и в почивните дни.

За случая са сезирани Окръжна прокуратура и РДНСК – Добрич. Според запознати са налице неоспорими данни за престъпление. За това деяние Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода за срок до 5 години и отнемане на собственост в полза на държавата.

Кой стои зад “Редианс” ООД

Справка в Търговския регистър сочи, че собственици на капитала в „Редианс” ООД са Живко Цанков Диков и Невенка Петкова Пенукова. Живко Диков, известен в Балчик като собственик на хотел „Мистрал”, е съдружник и в „Балчик плаза” ООД – една от фирмите, закупили имоти по Дамбата в скандалните сделки, реализирани от бившия областен управител Ердинч Хаджиев, които бяха обявени за нищожни от Върховния административен съд. Невенка Пенукова пък е майка

на другия съдружник в „Балчик плаза” ООД – Петьо Георгиев Пенуков.

Сградата не била разрушена съзнателно – твърди собственикът й. Според него рибната борса е паднала сама, защото била стара и напукана. Като че ли не е издържала век и половина на какви ли не природни катаклизми откъм сушата и морето. Не са я засегнали и няколкото силни земетресения през последните 150 години.

Преди няколко дни в Община Балчик е получен протокол от Министерството на културата и предписание към “Редианс” ООД в двумесечен срок да представи проект и инвестиционен план за възстановяване на сградата – паметник на културата в автентичния й вид. Балчишкият градоначалник Николай Ангелов обясни, че съгласно закона проектът трябва да бъде одобрен от Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности. Ако собственикът на сградата не предприеме действия в тази посока, може да се стигне и до отнемане на собствеността му в полза на държавата.



Николай Ангелов Оцелялата фасада

В категории: Разследвания , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки