Не паметниците раждат историята


Не паметниците раждат историята
Бронзовият Альоша в центъра на най-добрия град за живеене – Бургас
13 Януари 2011, Четвъртък


Напоследък отново се заговори да се премахнат или преместят безчетните стари комунистически паметници, символи на тоталитарното време. Противниците на тази идея се аргументират, че с преместването на червените монументи в музеите на комунизма сме щели да пренапишем историята и да се подменят събитията от миналото.



Автор: Лъчезар Лисицов, lisicov@desant.net

Това са абсурдни твърдения, защото не паметниците са тези, които раждат миналото и не те пазят автентичната летопис. Феновете на тоталитарните времена забравят, че именно техните любимци пренаписваха историята и горяха истинната литература. Днес това не може, а и не бива да се случва.

Монументите не пишат история. Тяхната основна задача е да възпитават в новите поколения почит към определени личности и събития. Така че както в центъра на немските (а и българските) градове няма да видим фашистки символи и истуканите на Хитлер и Гьобелс, по същия начин не бива да толерираме осъдения със закон и в България, и в ЕС комунистически режим с монументите на разни Альоши и съветски „освободители“, командвани от масовия унищожител на човеци Йосиф Висарионович Сталин.

Докато българската нация и новите й поколения продължават да бъдат връщани с носталгия назад от (пост)комунистическия ни елит, няма как да напреднем в развитието си и да настигнем страните от Европа.



Каменният Альоша на най-високия хълм в Пловдив,  издигнат във времената на соца, и до днес продължава да внушава преклонение пред комунизма

В категории: История , Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки