В първите дни на 2011-а узнахме, че България е първата държава-член на Европейския съюз, в която министър-председателят подслушва министрите си. Вероятно сме и единствената страна, в която премиерът й легализира езика на омразата и публично заявява: "Искам вицепремиерите ми да се мразят, да са скарани, за да е сигурно, че никой и отникъде не покровителства нищо". Без
съмнения министерските пионки на Борисов са единствените в света министри, които с идиотска усмивка одобряват подслушването на телефоните им. Добавим ли, че премиерът и вицепремиерът ни са с полицейско-физкултурно образование, очевидно полицейщината и простотията са запазена марка на ГЕРБ.
Слава Богу, че Бойко Борисов и Цветан Цветанов не блестят с интелектуална мощ. Защото няма нищо по-опасно за младите демокрации от образованите тирани. Нямахме илюзии за кадровия потенциал на ГЕРБ, събран набързо от полицейски управления, Правешките ханове и офисите на „Лукойл“. Но се надявахме, че поне юридическото и икономическото ядро на герберите е от експерти, загрижени за законноста и икономиката. Оказа се, че пак сме се лъгали. Защото двата герберски колоса на правото и икономиката се оказаха алчни хиени, обладани от една мисъл – да превземат митниците в Лом и Пловдив и да овладеят контрабандните канали.
Телефонните диалози на депутатките Менда Стоянова и Искра Фидосова с шефа на митниците Ваньо Танов са класика в корупционния жанр. Вече година и половина тези дами оглавяват бюджетната и правната комисия и достолепно ни учат на бюджетен морал и правна етика. Аудиозаписите обаче демаскират фалша на изисканите дами и показват две ояли се от власт лелки. Тези записи трябва да се прочетат внимателно. Тъй като за първи път имаме уникалния шанс да опознаем автентичния мисловно-речеви багаж на управляващите. Ето как се овладяват контрабандните канали в България по стандартите на ГЕРБ:
Разговор № 1
Менда Стоянова: Ало, здравей. Как си?
Ваньо Танов: Чакам шофьора да дойде да ме вземе. Отивам към летището. Ще летя за Хелзинки.
М.С.: Само две минути…
В.Т.: Добре де, слушам те.
М.С.: Да те питам дали се запозна с човека, дето ти казах… за шеф на митницата в Пловдив?
В.Т.: Да, видях го, обаче тая работа няма да стане. Това може да стане само през трупа ми. За тоя три затвора играят търг кой да го прибере… Ти ме караш да назначавам бандит…
М.С.: Този човек аз гарантирам за него… Независимо какво говорят за него, той ще свърши работа…
В.Т.: Трябва да съм умрял да го назнача… За мен той е жив престъпник.
М.С.: Да знаеш, че аз много държа на него и ако трябва, ще занимавам дори премиера…
В.Т.: Е… щом премиера искаш да занимаваш… иди сега, в кабинета на неговото бюро има визитки, да ти се разпише на една... писмено да ми нареди…
Разговор № 2
Ваньо Танов: Ало…
Искра Фидосова: Ало, здравей, удобно ли е?
В.Т.: Да.
И.Ф.: Днеска ли изтичаше срокът там за митницата Лом?
В.Т.: Да.
И.Ф.: Там всичко окей ли е?
В.Т.: Не е окей.
И.Ф.: Що?
В.Т.: Ами щото има, на изпита има 2,90.
И.Ф.: Как има 2,90 бе?
В.Т.: Ами 2,90 има средна оценка.
И.Ф.: Айде стига, това ще стане ебаси скандала! Значи ние тука 20 общини обиколихме (…)
Вместо да се засрами от разобличенията за недопустимо кадруване в митниците, Борисов оневини Менда Стоянова и Искра Фидосова. Направи го със самочувствието на богоизбрания вожд, убеден в собствената си правота и в наивността на народа, мазохистично поглъщащ нова порция мутренски бисери. Премиерът изръси тази разтърсваща глупост: Че разпространените от РЗС записи от разговори на Танов, Стоянова и Фидосова са „реклама на ГЕРБ, показващи принципността на това управление“.
Борисов оправда Фидосова, понеже тя изобщо не е лобирала пред Ваньо Танов, а само питала как се е справил на конкурса човек от нейната област. "Къде е проблемът? Да забраним на народните представители да говорят и питат ли? Какви права имат депутатите според вас, само да си седят на стола и да вдигат ръка, нали са избрани от няколко хиляди", сърдито попита Бойко Борисов.
Заставайки зад Менда и Искра, Борисов всъщност предвидливо брани себе си. И без телефонни разпечатки е известно, че вече десета година фирма „ИПОН“ охранява тръбопроводите на „Лукойл“, срещу което получава десетки милиони. Естествено, разходите за ИПОН се калкулират в цената на бензина. Но нека поясним за несведущите по темата – охранителната фирма „ИПОН“ е 100 процента собственост на Бойко Борисов, а „Лукойл-България“ е феодално владение на премиерския приятел Валентин Златев. Затова в култовия разговор между Ваньо Танов и финансовия министър митническият шеф е гневен от толерирането на Златев от вътрешния министър. Толериране, което спира всяка данъчна проверка на „Лукойл“ и уволнява всеки данъчен, дръзнал да контролира петролната империя на Валентин Златев. А когато полицай №1 преследва или брани някой в България, това е по волята на министър-председателя. Не е ли това престъпен синдикат, добрал се до управлението на държавата и разпореждайки се в нея, както се разчистват сметки в мутренските групировки ?
За да не оставим погрешното впечатление, че бандата на ГЕРБ е отговорна за всичко, нека отдадем дължимото и на коалиционния й партньор. Навлякъл пухкавата козина на лоялен пудел, Сидеров брани Борисов със завиден хъс и има шанс да мутира в престижната каракачанска порода. Лидерът на „Атака“ е постоянен гост в телевизията на Ирена Кръстева, където топло общува с довчерашния си лют противник Николай Бареков. По ирония на съдбата именно в канала на ДПС Сидеров изрече защитната пледоария на господаря си:
„Мишената е Цветанов, защото са силен тандем с Борисов. Ако се разбие този тандем, за нападащите ще бъде по-лесно. Виждате, че те пряко не атакуват Борисов...Масовото подслушване не е превишаване на права и България не е полицейска държава...“
Когато Сидеров се кълне в нещо или кълне някого, винаги трябва да имаме едно на ум. И да не забравяме: Този човек е способен на всяко превъплъщение, ако то ще му осигури безметежен мандат, за да усвои милионната субсидия за семейната партия.
След като „Атака“ безрезервно подкрепя полицейщината и простотията на Борисов и така бетонира четиригодишния мандат на ГЕРБ, какви са шансовете да свалим по мирен път това правителство? Понеже отговорът не е оптимистичен, май се налага да си припомним 10 януари 1997-а. Не е никак демократично, но нима Борисов и Сидеров са демократи?