Уникален гаф, сътворен от висшите структури на армията, остави без служебен транспорт няколко поделения в страната. Става въпрос за отдалечените от жилищни райони военни бази, ползващи услугите на частни фирми за превоз на армейците до работните им места.
Обществените поръчки за избор на изпълнител се провеждат централизирано в
логистична структура към Генералния щаб. Неясно защо обаче, миналата година процедурите, които отнемат близо три месеца, изобщо не са били стартирани.
Така новата 2011-та започна с „честитка“ за военнослужещите в отдалечените поделения, които са пуснати в масов принудителен отпуск, заради абсурдната ситуация. Структурите, които разполагат със собствени автобуси, успяват да се организират и сами, но в много ограничени мащаби – обикновено те не могат да осигурят превоз на повече от 20% от личния състав и то при извършване на няколко курса с армейската техника – полуразпаднати „Чавдар“-и от средата на миналия век. Останалите 80% от военните служители се наслаждават на неочаквана ваканция.
Началниците на поделения се чудят нарочно ли не са проведени обществените поръчки или това е резултат от безпрецедентен хаос и безхаберие на най-високо ниво. Съмненията са, че става въпрос за поредния скрит опит на правителството да спести средства.
Висшите началници в армията успокоявали командирите по места, че има „комплексни забавяния“, без да дават повече обяснения. Има ли виновни и наказани, също се крие.
И до момента не е ясно стартиран ли е конкурс за избор на превозвачи, или не. В най-добрия случай поне още два-три месеца ще текат процедурите. Иначеот МО твърдят, че до края на март ще успеят да сключат договорите. Засега обаче командирите на поделения са в потрес, тъй като е нарушен графикът за подготовката на войниците и не е ясно как ще изпълняват задачите си, ако възникне кризисна ситуация.
По неофициална информация една от засегнатите военни бази е морското поделение до село Атия. То се намира на 20 км от Бургас, където живеят повечето военни и граждански служители, извозвани ежедневно с наеманите от МО частни фирми.
В Атия се намират и прочутите белгийски фрегати, които също са изоставени на произвола на съдбата от висшето ръководство на БА – за това ви информирахме в миналия брой на ДЕСАНТ.
Освен в това поделение, проблеми с осигуряването на транспорт имат и военослужещите от ямболския район Кабиле, Горна Малина и Мокрен.
С това не се изчерпват безобразията в армията, тъй като за първи път се случва МО да не плати и задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на военната автотехника. Изключение правят единствено малкото закупени нови возила, които са с осигурено „Каско“. Командирите били инструктирани с репликата „гледайте да не ги ползвате“ по отношение на незастрахованите военни автомобили.
Засега, в някаква полузаконна форма, от министерството успяват да излязат от ситуацията, благодарение на писмо от застрахователна компания, която обещава да покрива разходите при евентуални ПТП-та. Министърът на отбраната Аню Ангелов успял да уреди контролните органи на КАТ и Военна полиция да бъдат снизходителни към армейските автомобили и „да не се заяждат“ за неплатените застраховки, които иначе са задължителни по закон.
Заради кризата, и горивото в много от военните бази вече било на привършване. Проблемът е особено остър в по-горе споменатите поделения, които в обичайна ситуация ползват външен транспорт.
Сега, заради наложилото им се самоосигуряване на превоза, резервите от петрол се очаква да бъдат изчерпани до броени дни. Освен ако не им бъде доставено гориво по някое от множеството неведоми пътища армейски, на които продължава да се крепи по някакъв странен начин бойната готовност на родната войска.