Ако се озовете в многопрофилната болница в Кърджали за лечение или дори само за изследване, или пък на преглед при лекар в ДКЦ-то на втория етаж там, и в коридора ви придърпа русоляв якичък младеж, той непременно ще ви пъхне в ръката визитка с телефони. И ще ви подшушне, че и здрав като бик да сте, пак ще стигнете до него. Това е агресивният стил на самореклама на... погребално бюро.
Амбициозният мъж е бивш служител на обредния дом, специалист по траурните ритуали. Тези дни обаче лъсна истината за конфликт между неговата фирма „Ритуал“, на която по документи собственик и управител е майка му, и общинското предприятие „Обредни дейности”.
В случая пък не Комисията по конкуренцията, а Комисията за защита на потребителите се оказа арбитър във войната за ковчезите. Според доклада с нейните констации, частникът Красимир Димитров привлича клиенти с неверни твърдения за най-ниски цени на траурни потреби и услуги в града.
Според инспекторите, заблудата се реализирала чрез поставени на входа на бюрото подвеждащи рекламни послания: „Вече на реалните, по-ниски цени на пазара на трауни стоки и услуги в Кърджали” и „Винаги реални по-ниски цени”.
Сигналът за това е подаден през миналата година от шефката на обредния дом Моника Атанасова. След проверката обявените за некоректни реклами са били свалени. Инспекторите от КЗП са съпоставили цените на основните траурни стоки и услуги при двете фирми, и са констатирали, че в „Ритуал” те са по-високи.
Например, поставянето на драперия на ковчега общинското предприятие предлага на цена между 7 лв.и 24 лв., а частникът - между 12 лв. и 52,50 лв. Сравнителният анализ на продажните цени на основните траурни стоки и услуги, предлагани от погребално бюро „Ритуал” и от общинското предприятие, опровергава твърденията в рекламните послания на частната фирма за най-ниски цени на пазара в бранша, е заключението на инспекторите. Те са категорични, че това е опит за привличане на клиенти чрез прилагане на нелоялна
заблуждаваща търговска практика. Председателят на КЗП е разпоредил на частника да премахне заблуждаващите надписи на входа на обекта си. Освен това нарушителят ще плати и глоба в размер до 15 000 лв. Напрежението между Красимир Димитров и Моника Атанасова се разгоряло миналата пролет, когато след внезапната смърт на тогавашния шеф на общинската фирма именно тя е била назначена на мястото му. Много скоро амбициозният Димитров започнал да урежда частното бюро, регистрирано на майка му. Според Атанасова пък именно в онзи период бившият й колега е започнал атаката срещу нея. „Той затрупа с десетки жалби и доноси инфоцентъра в общината, секретаря на кметството, Комисията за защита на потребителите в Кърджали. Аз не воювам с него, но настоявам той да заплаща на общинското предприятие услугите по наредба 21 на здравното министерство, като например изкопаване и зариване на гробно място”, обясни Атанасова. Тя допуска, че колегата е изнервен от конкуренцията – 70% от погребенията се обслужват от общинската фирма, останалите 30% от него. В многопрофилната болница пък вече е публична тайна „заверата” между частния гробар и доктори от ключови отделения. Белите манти се ангажирали своевременно да известяват погребалчика за събитието и той пристигал на минутата пред входа на патоанатомията, още преди опечалените близки да се озоват там. Атанасова разкри пред „Десант”, че е сезирала Регионалната здравна инспекция и за факта, че управителката на „Ритуал“ Мария Георгиева приготвяла вареното жито у дома, без да има здравен сертификат за това. Още две са фирмите в Кърджали, работещи в траурния бизнес, но те са с по-скромни мащаби. Едната продава дребни аксесоари, а другата е каменоделска.