Има разцепление в редиците на ГЕРБ – Шумен и очаквам до май единият от лагерите да издигне паралелна кандидатура и така да бламира официално номинирания за кмет Димитър Александров, пусна димка в политическите кулоари на Шумен лидерът на РЗС Яне Янев. Още на следващия ден хорово водещи лица от управляващата страната партия се хвърлиха да опровергават Яне и да се кълнат във вярност към кандидата. Вероятно по-голямата част от тях са искрени, защото само
малцина във висшето ръководство на ГЕРБ и само единият от двамата гербови депутати знаят истината.
Кандидатът ще остане непроменен. Но на настоящия областен управител Димитър Александров е отредена ролята на почетен участник, а мачът е уговорен. И това не е новост, а почти установена още преди 12 години практика.
В този град важните въпроси се решават от двама души, анализира ситуацията в Шумен бивш политик от БСП. За двамата силни се спрягат Веселин Златев, бивш кмет на Шумен в продължение на два мандата, сега съветник на министър-председателя Бойко Борисов и Димитър Дъбов, екс втори в йерархията на БСП, когато столетницата беше на власт.
Негласното сътрудничество между лагерите на двамата датира още от местните избори през 1999. Тогава за целите на вътрешнопартийните битки “здравите сили” в БСП, вдъхновявани без излишно афиширане от Дъбов само имитираха подкрепа за тогавашния червен кмет Максим Иванов, състезаващ се за втори кметски мандат.
Кметските избори бяха решени в ловна хижа с участието на червени и сини депутати и така начело на града застана младият тогава адвокат Златев. Четири години по-късно през 2003 столетницата отново се разкарваше без ентусиазъм по политическия терен, а кандидатът на БСП Родин Русев изглеждаше като централен нападател, получил указание от треньора да вкара гол в собствената си врата. И Русев отбеляза, а Златев, вече като независим поведе на електората на левите с 2:0.
Дошло е време премиерският съветник да си върне борча от 2003 година, коментира слуховете в директорския си кабинет бивш ръководен кадър на БСП, “изметен” при вътрешнопартийния преврат през 1999.
На последните местни избори през 2007 сегашният кмет на Шумен Красимир Костов заел поста с разлика от малко повече от 50 гласа пред Веселин Златев. Костов е дългогодишен кадър на БКП/БСП и минава за праволинеен и твърдоглав. Тази представа беше разбита след парламентарните избори през 2009 и идването на власт на ГЕРБ.
Бившият комсомолец, комунист и социалист, избран под формулата независим кандидат се оказа изобретателно гъвкав и установи пряк контакт с доскорошния си колега по кметство в София и вече премиер Бойко Борисов. Борисов и Костов си приличат поразително, на моменти като образи от двете страни на огледалото, с тази разлика, че когато Борисов мръдне дясната вежда, при Костов мърда лявата, коментират шуменски журналисти сработването на двамата.
И двамата страдат от популизъм, и двамата си вярват, че това, което правят е добро и са убедени в ролите си на месии. Бойко много добре знае как се казва кметът на Шумен. Но областния си управител, който уж е кандидат за кмет бърка с един от депутатите си и така не бил му научил още името, притесняват се в ГЕРБ.
Лично Борисов съдейства на червения кмет Костов въпреки съпротивата на местния ГЕРБ да вземе от държавата шуменската “Топлофикация” и да вкара в нея като партньори “Титан”. Дали зад този чисто икономически акт с неясни практически намерения стои и политическа договореност, която гарантира на Костов втори мандат, ще стане ясно наесен.
Ако не се издъни нещо сериозно, работата на Красимир Костов е уредена и може да се каже, че именно той е фаворитът на Борисов, готов е да се обзаложи познавач на политическото задкулисие в Шумен.