Четири години и половина след началото на грандиозното строителство по ремонта и разширяването на северната страна на прохода Хаинбоаз проблемите вместо да се решават, все повече се задълбочават. Дори държавата не взема еднозначно становище какво да прави с все още незаконния път, който освен че е най-пряката транспортна връзка между Северна и Южна България, е и един от най-натоварените с ежедневен трафик от средно 24 хил.. камиона и леки коли.
Проходът на републиката е незаконен обект, който не е въведен в експлоатация, и движението през него трябва да бъде спряно. Веднага. Това гласи последното решение на Великотърновския административен съд, което не подлежи на обжалване. Магистратите отхвърлиха жалбата на Агенция “Пътна инфраструктура” срещу заповедта на шефа на ДНСК за затварянето на Хаинбоаз. След проверка на строителния контрол през март миналата година експертите констатираха, че проходът „представлява строеж и няма заповед на началника на ДНСК за въвеждането му в експлоатация“.
След това на 14 април 2010 г. тогавашният шеф на строителния надзор инж. Иван Симидчиев издаде заповед, с която забрани използването на пътя Велико Търново – Гурково. От пътната агенция обжалваха заповедта. В хода на делото магистратите установиха, че проходът дори няма Акт 15 за установяване годността за приемане на обекта. Между двете държавни институции все пак беше постигнато споразумение проходът да не се затваря нацяло и по него да започнат взривни и укрепителни работи, които продължиха през лятото и есента на 2010 г. Незаконното трасе е единият проблем, но по-страшното е, че Хаинбоаз е опасен заради
падащите скални късове.
До Мишеморков хан трета лента все още не е направена, както и един от мостовете. Цяло лято се взривяваше, за да паднат опасните скални отломки. А откъртената маса стигаше за колона от камиони от Хаинбоаз до Париж и обратно. Строителите на Хаинбоаз нанесоха много щети на селата в непосредствена близост, оплакаха се кметовете и кметските наместници на Вонеща вода, Въглевци, Райковци, Габровци и Големаните при двете обществени обсъждания на новия парцеларен план на пътя Велико Търново – Гурково. При строежа на прохода проектът беше неколкократно променян и затова отново се наложи разработването на нов план. Тепърва предстои той да бъде приет, за да започнат процедурите по узаконяване на трасетата. Засегнатите частни и общински земи и гори предстои постфактум да бъдат отчуждени, а собствениците – обезщетени.
Липсата на подходи към земеделските имоти – земи и гори във Въглевци, ограничено пространство и махнатите автобусни спирки в Райковци, изхвърлените в коритото на р. Вонеща вода огромни каменни отломки са само част от проблемите, които местните наследиха от грандиозния строеж.
При изграждането на злополучния проход бяха
изсечени десетки декари
частни гори, без собствениците им да знаят за това, за да успеят да си ползват дървения материал. През май на последните срещи с кметовете на селищата по протежението на дефилето инж. Илияна Захариева от дирекция “Проектиране” на Агенция “Пътна инфраструктура” призна, че трасето е трудно и проблемите го съпътстват от самото начало. Все пак тя пое мъглявото обещание, че АПИ щяла да намери решение. Такова за сега почти няма, освен, че покрай асфалтовите писти са поставени знаци, ограничаващи скоростта до 40 километра в час. Списъците с исканията на кметовете и кметските наместници в землищата на Въглевци, Райковци и Вонеща вода няколко пъти тръгваха към парламента в София. За последно бяха занесени в експертния съвет на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Кметовете и кметските наместници предупредиха, че назрява недоволство сред хората, чиито имоти са отчуждени преди и сега, заради евентуална разлика в размера на обезщетенията. Гласът им отекна в нищото.
Всъщност, строителството имаше и незаконен старт. През ноември 2006 г. трасето мина през частни земи и гори, въпреки че по тогава действащия закон за устройство на територията отчуждаването задължително предшества строителните дейности. С драстични нарушения, Проходът на Републиката беше пуснат тихомълком във временна експлоатация на 14 август 2009 г. Два месеца преди тайната церемония на Хаинбоаз
държавата реши да плати
на хората, чиито земи и гори бяха принудително отчужди. Собствениците на 211 имота с площ над 170 дка трябваше да получат за тях общо около 154 хил. лв. Някои от собствениците обжалваха размера на оценките пред ВАС. Няма информация процесът по компенсиране на ощетените да е приключил.
На практика всяка проверка, направена на „обекта“, приключва с дълъг поменик от нарушения. В одитния доклад на Сметната палата от края на март 2009 г. по реализацията на проекта “Транзитни пътища IV”, част от които е Проходът на Републиката, се констатира, че за ремонтите са харчени пари, без да са доказани с проекти. Проверката е направена към 30 юни 2008 г. Одиторите констатират, че 2 г. на Хаинбоаз се строи без проекти. Без нужните книжа е започната третата лента по разширението, както и строежът на новите мостове. 23 км участък от северната страна на Хаинбоаз беше построен от консорциума между “Пътни строежи – Велико Търново” и сливенската “Биндер”, нашумяла в скандала “Батко и Братко”. Те спечелиха търга с оферта от 19,399 млн. евро. Строителството беше оскъпено с 8 млн. евро, които дойдоха от държавния бюджет, респективно от данъкоплатеца.
Конфликт на интереси по договорите
за строителство и надзор, договорени и извършени строителни работи, значително надхвърлящи разходния бюджет на фонд “Републиканска пътна инфраструктура” за 2007 г., излязоха наяве след разсекретяването на финансовия одит, направен от финансовия консултант “KPMG – България”.
Докладът е свързан с нарушенията и пропуските, заради които финансирането по ФАР и ИСПА беше спряно. От KPMG посочват, че спечелилият кандидат е представил третата най-ниска оферта по отношение на цената. От друга страна, най-ниската оферта, която е отхвърлена по технически причини, се различава с не повече от 0,45 %, което е 90 000 евро, което според KPMG е нарушение.
В разсекретения доклад на одиторите беше посочено още, че на два пъти – в края на 2007 и края 2008 г., строежът на Хаинбоаз е правен, без да има валидни договори за авторски надзор по време, когато действително са извършвани строителни работи. Нарушения има и при сключването на договорите за строителен надзор. Освен това са правени плащания извън сроковете на договора за строителството.
Накрая горещият картоф Хаинбоаз беше прехвърлен в ръцете на Темида. Магистратите от Административния съд във В. Търново се произнесоха, но от ДНСК и МРРБ още мълчат какви мерки ще предприемат по изпълнение на съдебното решение от 22 февруари 2011 г. През това време, ако нечия кола бъде затисната от падащ камък или, не дай Боже, се стигне до жертви, делата срещу държавата са обречени, защото инцидентът ще е станал върху път, невъведен официално и законно в експлоатация, обясниха юристи.