Обезлюдяване на Видин и областта. Това показват последните, макар и още прогнозни данни от последното преброяване на населението в България. При 90% преброени лица в Северозападната област населението е 89 хиляди човека. Така че едва ли с останалите 10% ще се надхвърли 100 хиляди. А Видинска област ще е с най-малко жители в България.
Преброителите от областта бяха и сред първите в страната, които отчетоха своята
работа. Не за друго, а защото няма какво да се брои. 70 на 100 от сградния фонд в крайдунавската област е необитаем. Хората построили тези домове, за да живеят в тях или са починали, или живеят със семействата си в чужбина.
Тази тревожна статистика на демографски срив се наблюдава през последните 6 години. Отрицателният прираст е средно около 14 промила. През 2009 година съотношението между ражданията и смъртните случаи е -13.5 промила. И това е най-лошият резултат за цяла България. За същата година във Враца е отчетен отрицателен естествен прираст от – 9.4 промила, а за Монтана – около – 11 промила.
Двойно повече хора във видинско умират, отколкото се раждат, безмилостно сочат цифрите на националната статистика. Смъртните случаи са близо 1100, а ражданията 550.
„Понякога имаме по 3-4 погребения на ден”, разказват видинските гробари, за които почти няма почивен ден. Дори когато нямат погребения, те са заети с изкопаване на нови гробове. Или с отводняването им в новия гробищен парк в местността Алимана.
Това бедствие спохожда работещите в общинското предприятие всяка пролет от 2000 г. насам. Тогава, заради запълване капацитета на стария гробищен парк, бе открито новото 74 дка. гробище, което по данни на работещите там, през 2012 година ще е пълно наполовина.
Незнайно защо, обаче мястото му е избрано точно в коритото на стара река. Така през март, когато започне снеготопенето и се повиши нивото на река Дунав, гробовете в Алимана се пълнят догоре с вода.
Близо 1 милион лева трябва да инвестира община Видин, за да изгради отводнителна система със сондажи и собствена помпена станция на новото гробище. Такъв разход, обаче не е планиран. Макар само преди месец да бе изтеглен нов общински кредит от 8.5 милиона лева.
Другият фактор за формирането на големия отрицателен естествен прираст тук е икономическата миграция на хората. На територията на региона почти не са останали фабрики, които да произвеждат продукция. Затова и хората масово напускат родния си край.
Тревожни данни в тази посока посочи Райна Манджукова, бивш директор на Агенцията за българите в чужбина по време на проведената във Видин конференция „Културно наследство на Северозапад-а – състояние и възможности”. По нейни думи само в Испания официално и за постоянно са се заселили 164 хиляди българи. От тях 1/3 са хора от Северозападна България. Райна Манджукова лично е посетила 5 от неделните училища в Испания. От разговорите й с децата разбрала, че повечето от тях са от Видин.